SEO ve PPC neden birlikte kullanılmalı?

SEO ve PPC neden birlikte kullanılmalı?

Söz konusu dijital pazarlama olduğunda bir sitenin trafiğini artırmada en çok duyduğumuz yöntemler SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu ve PPC (Pay Per Click) tıklama başına ödeme reklamcılığıdır. Bir hedef kitle için uygun olan anahtar kelimelerle organik olarak arama motorlarında üst sıralara yerleştiğiniz, diğeri tıklama başına ücretlendirildiğiniz reklamlar vererek (en bilineni Google Ads) hedef kitlenizin aramalarında karşılarına çıktığınız bu iki dijital pazarlama yöntemi, pazarlama bütçesinin nasıl daha verimli kullanılabileceği noktasında zaman zaman ikilemlere neden olabilir. Ancak her ne kadar birbirinden farklı görünseler de aslında birbirlerine entegre edildiklerinde ortaya güçlü bir dijital pazarlama stratejisi çıkarırlar. Peki, SEO ve Pay Per Click nasıl birlikte kullanılır? Bu soruyu cevaplamadan önce gelin SEO ve PPC nedir, SEO ve PPC nasıl yapılır, bir kez daha bakalım.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO, bir arama motorunun sonuç sayfasında karşımıza çıkan organik sonuçların sıralaması ile ilgilidir. Organik sonuçlar, sonuç sayfasında PPC olarak adlandırılan ücretli reklamlardan sonra gelir. Organik sonuçların listelenmesi, arama motorlarının web sitelerini taramasını, içeriklerini çözümlemesini, dizine eklemesini ve belirli algoritmalar doğrultusunda çıkardığı sonuçlara göre siteleri önceliklendirmesini temel alır. Bu ölçüm, bir web sitesinin belirli bir anahtar sözcükle yapılan arama neticesinde arama sonuç sayfasındaki sırasını belirler. Arama motorlarının algoritmasında önemli bir web sitesi olarak konumlanmak için yapılan çalışmalara ise SEO, yani arama motoru optimizasyonu adı verilir. SEO çalışmaları, hedef kitlenizin yaptığı aramalarda karşılarına çıkmanızı sağlayacak anahtar kelimeleri içeren özgün içerikler ile arama motorlarında üst sıralara organik olarak yerleşmenizi amaçlar.

PPC (Pay Per Click) Nedir?

Tıklama başına ödeme, yani Pay Per Click, arama motorlarında, genellikle Google Ads veya Bing Ads üzerinden verilen ücretli reklamlarla ilgilidir. Tıklama başına ödeme reklamcılığı, hedef kitlenizin satın alma yapmadan önce internet aramalarında kullandıkları anahtar kelimelere reklam vermenizi, yani bu anahtar kelimeler ile arama yapıldığında sitenizin reklam olarak sonuçlarda yer almasını sağlar. Aynı zamanda satın alma olasılığını artırmak için hedef kitlenizin bulunduğu yere, güne, saata ve kullandığı cihaza gibi farklı faktörlere göre hedefleme yapmanıza da olanak verir. Ücretlendirme ise sitenizin bu reklamdan aldığı tıklama üzerinden hesaplanır. PPC, aynı faaliyet alanını paylaştığınız rakiplerinizin de aynı anahtar kelimeye reklam vermesine de olanak tanır. Bu nedenle bir PPC kampanyası ile arama motoru sonuç sayfasında üst sıralarda yer almak, anahtar kelimeye ayırdığınız reklam bütçesine ve anahtar sözcüğün arama hacmine bağlıdır.

SEO ve PPC arasındaki fark nedir?

  • Bir sitenin SEO çalışmaları ile aldığı trafik, yani tıklama, organiktir, ücretsizdir. PPC reklamları ise reklamınıza her tıklandığında ödeme yapmanızı gerektirir, ücretlidir.
  • PPC reklamları yayınlanmaya başladıktan hemen sonra trafik, tıklama ve dönüşler takip edilebilir. SEO ile ise bu sonuçları sağlıklı bir şekilde analiz etmek haftalar alabilir.
  • SEO çalışmaları ile elde edilen güçlü sıralamalar, gerekli takip ve güncellemeler ile kalıcı hale getirilebilir. PPC reklamları ile arama motorlarında yerleştiğiniz sıralar ise bütçeniz bittiğinde eski haline döner ve organik olarak üst sıralarda değilseniz görünürlüğünüz kaybolur.
  • Organik bir süreç olan SEO, belirli bir stratejinin oturtulmasının ardından arama motorunun takip ettiği algoritmalara uygun güncellemelerle ilerleyebilir. PPC reklamları ise rakiplerinizin alacağı aksiyonlara bağlı olarak daha agresif ve dinamik stratejiler gerektirebilir.

Gidiş yolları farklı olsa da bu iki dijital pazarlama yönetiminin aynı hedefi paylaştığını, yani web sitenizin bilinirliğini ve doğrudan trafiği artırmayı amaçladığını söylemek mümkündür. Bu yüzden SEO ve PPC arasında bir seçim yapmak doğru bir strateji değildir. Tam da bu noktada birbirini tamamlayabilen bu iki dijital pazarlama yöntemini birlikte kullanmak, kısa vadede müşterilerinizi uzun vadede ise dijital gücünüzü ve itibarınızı artırmada büyük avantaj sağlar.

SEO ve PPC nasıl entegre edilir?

  • SEO ve PPC stratejilerinizin sağlamasını yapın

SEO ve PPC yöntemlerini entegre olarak kullanmaya, birbirlerinin verilerinden yararlanarak başlayabilirsiniz. SEO çalışmalarınızdan elde ettiğiniz güçlü dönüşüm oranına sahip anahtar kelime grupları gibi verileri ise PPC reklam çalışmalarınızda kullanabilir, yüksek dönüşüm alan reklam başlıklarını ve harekete geçirici mesajları SEO çalışmalarınıza entegre edebilirsiniz. Böylece her iki dijital pazarlama yönteminin çıktılarını karşılaştırarak dijital pazarlama stratejileriniz için gerekli iyileştirmeleri yapabilirsiniz.

  • SEO verilerinizi PPC reklamlarını hedeflemek için kullanın

Dijital pazarlama çalışmalarının temel hedefi, web sitesine doğru trafiği çekmek ve hedef kitleyi deyim yerindeyse 12’den vurmaktır. Bu noktada SEO’nun organik olarak sitenize getirdiği trafik,

PPC reklamlarınızın hedefleyeceği kitle için de önemli bir ipucu oluşturur. Yani SEO çalışmalarınız sayesinde web sitenizi ziyaret edenlere reklamınızı gösterebilmeniz mümkündür. Yeniden hedefleme veya remarketing, yani Türkçe yeniden pazarlama olarak da adlandırılan bu yöntem PPC reklamları için ödenen bütçe karşılığında alacağınız verimi artırmada önemli rol oynar.

  • Rekabet kızıştığında SEO’yu PPC ile güçlendirin

Eğer sektörünüzde güçlü bir oyuncuysanız rakiplerinizin sizinle olan mücadelesini dijital sahada da sürdürecek ve kimi zaman agresif yöntemlere başvuracaktır. Bu manevralardan en yaygın olanı, rakibinizin sizin marka adınıza reklam vermesidir. Yani markanızın adını arama moturuna yazan bir kullanıcı arama sonuçlarına baktığında ilk sırada reklam veren rakibinizin sitesini görecektir. Bu durumda güçlü bir SEO ile organik sonuçlarda ilk sırada yer alsanız bile PPC reklamları organik sonuçlardan önce geldiğinden geri planda kalırsınız. Bunun gibi durumlarda, görünürlüğünüzü en üst düzeye çıkarmak için marka isimlerine reklam vermek için PPC’den yararlanabilir, arama motorlarındaki görünürlüğünüzü hem SEO hem de PPC ile olası tehditlere karşı koruyabilirsiniz.