Markanızı Büyütmek İçin İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

Markanızı Büyütmek İçin İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

Günümüz teknoloji dünyasında markaların tutunmak ve daha fazla kişiye ulaşmak için farklı stratejiler bulmaları gerekiyor. 2000'li yıllardan önce sıklıkla kullanılan yüz yüze tanıtım ve pazarlama faaliyetleri çoktan yerini internet kanallarına bırakmış durumda. Artık müşteriler bir ürün ya da hizmet ararken, mağaza mağaza dolaşmaya gerek duymadan internet üzerinden araştırma yapabiliyor, farklı markaların ürünlerini karşılaştırabiliyor ve yerinden bile kalkmadan tek bir tıkla istediği ürünü satın alabiliyor. Araştırma ve satın alım işlemlerinin internet düzeyinde olması ise markalar için geleneksel çabalardan çok daha fazlası demek. Yani markalar, hedef kitlelerine etkili bir şekilde ulaşmak, müşterilerini kendilerine çekmek ya da markalarının sürdürülebilirliğini sağlamak için dijital pazarlama dünyasındaki yerini almak durumunda. Bu dünyada ise e-bültenlerden online reklamlara kadar sayısız alternatif bulunuyor. İçerik pazarlaması da bu sınırsızlığın bir örneği. Peki içerik pazarlaması nedir ve neden önemlidir? 

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, temelde bir markanın online hedef müşteri kitlesine ulaşmak, onu kendisine yönlendirmek ve potansiyel alıcıların satın alma kararını değiştirmek için kullandığı pazarlama yöntemlerinden biri olarak tanımlanabilir. Kavramın yaratıcısı ve Content Marketing Institute'un kurucusu Joe Pulizzi, içerik pazarlamasının sadece sosyal medya ile sınırlı olmadığını, yazılı medya, blog yazıları, elektronik kitaplar ve broşürler gibi birçok kanala adapte olabildiğini belirtiyor. Bu kanallar içerisinde sosyal medyanın içerik dağıtımındaki rolü ise yadsınmıyor. Sosyal medya, şirketlerin en fazla kullandığı kanal. Araştırmalara göre sosyal medyayı e-bültenler takip ediyor. Video sunumları, makale ve blog yazarlığı ise üçüncü sırada yer alıyor. Müşterileri her yönden kuşatmak için ise podcastlar ya da sesler kullanılabiliyor.  

İçerik pazarlamasında temel amaç, mevcut ya da potansiyel müşteri kitlenizi, sunduğunuz ürün ve hizmetlerle ilgili bilgilendirmek olarak özetlenebilir. Bu noktada reklamların da hedef kitlesini bilgilendirmek olduğu söylenebilir. Ancak reklamın içerik pazarlamasından farkı, ilkinin hedef kitleyi etkilemekle, ikincisinin ise beslemekle ilgilenmesidir. Örneğin, dünyanın dört bir yanından özel kahve çeşitlerini getirip sattığınızı düşünelim. Hedef kitlenizi kahve çekirdeklerinizin ne kadar lezzetli ve aromatik olduklarını anlatarak etkilemeye çalışmak reklam; var olan ya da potansiyel müşterilerinize nasıl lezzetli bir kahve hazırlayabileceğiniz hakkında bilgi vermek ise içerik pazarlaması kapsamına girer.

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

İçerik pazarlamasının önemini gösteren farklı etkenler bulunuyor. 

  • İlgi çekmek: İnternet, herhangi bir ürün ya da hizmet hakkında bilgi edinmek isteyen insanlar için en pratik ve geniş kaynaklardan biridir. Kimi zaman çok az bilgi bile satın alma kararında etkili olabiliyor. Bu nedenle internette sahip olduğunuz trafiğin, arayıcıları sadece satış sayfalarına yönlendirmesi, bilgi peşinde olan ancak aynı zamanda potansiyel alıcı konumundaki kişileri elinizden kaçırmanıza neden olabiliyor. İçerik pazarlaması, bir taraftan bilgilenmek isteyen bir taraftan da aradığı detayı bulabildiğinde markanıza yönlenecek olan ziyaretçileri kendinize çekmenize olanak tanıyor. Yani içerik pazarlaması ile potansiyel müşterileri gerçek müşteri haline getirebilirsiniz.
  • Güven Kazanmak: İçerik pazarlaması, markanıza olan güvenin artmasına yardımcı oluyor. Nasıl sosyal hayatta güven karşılıklı etkileşim gerektiriyorsa, marka-müşteri düzleminde de güven kavramının gelişmesi için etkileşim önem taşıyor. Burada güven, tarafların birbirine değer katması olarak somutlaştırılıyor. Potansiyelin gerçeğe dönüşmesini ve kazanç getirmesini istiyorsanız, içerik pazarlaması ile sizin de müşterilerinize bilgi vermeniz, aradıklarını öğrenme imkanı sunmanız gerekiyor. Bunun için yüksek kaliteli yani doğru ve değerli bilgiler içeren içerikler sunmanız bekleniyor. Böylece insanların markanıza güvenmesini sağlayabilirsiniz.
  • İnternette trafiğinizi yükseltmek: Trafiğin yükselmesi, markanız açısından en önemli unsurlardan biri. Dünyanın en büyük arama motorlarından biri olan Google, kullanıcılarını en iyi içeriği sunan adreslere yönlendirmeyi hedefliyor. Siz daha kaliteli içerikler üretmeye başladığınızda ve bunu devamlı hale getirdiğinizde markanız, Google arama sonuçlarında daha görünür hale geliyor.  Ancak sitenize yönlenen kişilerin sitenizde zaman harcamaması, içeriklerinizi okumaması ya da okuyup hemen çıkması gelen trafiğin iyi bir şekilde değerlendirilmemesi anlamına geliyor. Tam tersine okuyucu içeriğinizi beğendiyse, sitenizde bir gezintiye çıkabiliyor, sizi yer imlerine ekleyebiliyor ya da sosyal medya hesaplarında paylaşabiliyor. İçerikleriniz ve dolayısıyla siteniz ne kadar güncel ve ilgi çekici ise trafiğiniz de o kadar yükseliyor. 
  • Diğer platformları değerlendirmek: Farklı platformları değerlendirmek, sitenize gelen ziyaretçilerin tek bir platforma bağlı kalmamasını ve sosyal medya aracılığı ile farklı platformlardaki potansiyel alıcıların size ulaşmasını ifade ediyor. Sizi birden fazla platformda takip eden müşterilerinizle daha güvenli bir etkileşim kurabilirsiniz. Ayrıca farklı platformlarda var olmak markanızı daha da tanınır hale getiriyor. Örneğin bir blog adresi üzerinde başkasına bağlı kalmadan kendi çalışmanızı yapabilirsiniz. Yazmış olduğunuz içerikleri farklı kanallara ulaştırabilirseniz, aynı zamanda trafiğinizi de artırmış olursunuz. 

İçerik Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • İçerik oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli faktörlerin başında; potansiyel okuyucuları yani hedef kitlenizi doğru bir şekilde tanımak geliyor. Var olan ve gelecekteki müşterilerinizi tanımak, yazdığınız içeriğin başarılı olması ve etkili bir şekilde onlara ulaşması için ilk adım olarak belirtiliyor. Yazı dilinizi ve içerikte kullandığınız hitap şeklinizi okuyucuların yaşına, cinsiyetine, ilgi alanlarına hatta sosyal statülerine göre düzenlemeniz gerekiyor. Bu şekilde okuyucuların yazılarınızı keyifle ve sıkılmadan incelemelerini sağlayabilirsiniz. 
  • İçerik pazarlamasında en önemli unsurlardan bir diğeri ise samimiyet. Her ne yazarsanız yazın samimi olmanız gerekiyor. İçten bir anlatım, potansiyel müşterilerinizin güven hissini de güçlendiriyor. 
  • İyi bir içeriğin trendlerden kopuk olmaması gerektiğini unutmamalısınız. Kendinizi sürekli güncel tutmak bir taraftan gerçekte var olan okuyucularınızı kaybetmemenizi bir taraftan da yeni okuyuculara ulaşmanıza olanak tanıyor. 
  • İlk hedefinizin satış yapmak değil, hedef kitle oluşturmak olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Sadece satış hedefinin kısa vadeli çözümler üreteceğini, hedef kitle oluşturmanın ise sürekli kazanç sağlayacağını bilmelisiniz. 

Kaliteli Bir İçerikte Olması Gerekenler

Kaliteli bir içerik denildiğinde ilk olarak aklınıza özgünlük gelmelidir. İçeriğinizin her şeyden önce özgün ve size özel olması gerekiyor. Kopyala/yapıştır yapılarak başka sitelerden alıntılanmış içerikler hem müşterinin size olan güvenini sarsıyor hem de müşterilerin gözünde markanızın değerini azaltıyor. İçeriğin paylaşılabilir olması da özgünlük kadar önem taşıyor. Yazınız çekici, etkili ve faydalı olmalıdır. İçeriğin aynı zamanda hedefe yönelmesini, karmaşık ve dolaylı anlatımlarla okuyucuların kafasını karıştırmamasını göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü ne kadar anlaşılabilir yazılar yazarsanız, o kadar okunur ve takip edilebilir olursunuz. Kaliteli içeriğin özelliklerinden bir diğeri ise içeriklerinizin hedef kitlenizi yönlendirirken, diğer insanların tepkilerini de dikkate alması gerektiği oluyor. Diğer bir ifade ile içeriklerinizi hazırlarken hedef kitleniz dışındaki insanların düşüncelerini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. İyi bir içeriğin geri dönüşü teşvik etmesine dikkat etmelisiniz. Geri dönüş, müşterilerinizden gelen soru ve yorumları ifade ediyor. Gelen soruları zamanında ve faydalı bir şekilde yanıtlamanız, müşteri sadakatini artıran faktörlerden biri olarak kabul ediliyor. Son olarak içeriklerinizde yazım hatalarına düşmemeli ve dil bilgisi kurallarına özen göstermelisiniz. Anlatım bozukluğu, düzensiz cümleler ve basit hatalar marka olarak özensiz olduğunuz imajını yaratabiliyor.