Video pazarlama nedir? Nasıl yapılır?

Video pazarlama nedir? Nasıl yapılır?

Bir söz bir söze, bir fotoğraf bin kelimeye bedelse, bir video ne kadar değerlidir? İlgi çekici videoları pazarlama kampanyalarınıza entegre eden ileriye dönük bir pazarlama stratejisi olan video pazarlamanın temeli işte bu sorunun yanıtında saklı. Peki, video pazarlama nedir?

Video pazarlama, müşteri ilişkileri oluşturmaktan markanızı, hizmetlerinizi veya ürünlerinizi tanıtmaya kadar pek çok iş sürecini anlatmak için kullanılabilen bir dijital pazarlama yöntemidir. Ayrıca, video pazarlama, nasıl yapılır bilgilerini sunmak, müşteri görüşlerini tanıtmak, etkinlikleri canlı yayınlamak ve viral içerik sunmak için bir araç olarak da kullanılır.

Video pazarlama nasıl yapılır?

Video pazarlamanın nasıl yapıldığını en basit haliyle şöyle anlatılabilir: Markanız, bir şekilde şirketinizi tanıtan, ürünleriniz veya hizmetlerinizin farkındalığını artıran veya müşterilerinizin ilgisini çeken videolar oluşturur. Ancak buradaki en önemli nokta, dijital pazarlama çalışmalarınızın çoğu gibi, video pazarlamanın da veriye dayalı olduğudur. Bu nedenle video pazarlama yaparken çeşitli ölçümleri analiz etmek ve müşteri etkileşimini izlemek gerekir. Şimdi gelin, video pazarlamanın nasıl yapılacağına kısaca bakalım.

Planınızı hazırlayın

Video pazarlama yapmak için öncelikle bir plana ihtiyacınız vardır. Nasıl bir kitleye seslenmek istediğinize karar vermeli, çekeceğiniz videoların içeriğini belirlemeli, vermek istediğiniz mesajları netleştirmeli ve hedef kitlenize en uygun mecraları seçmelisiniz.

Konsept belirleyin

Videolar eğitici, bilgilendirici, eğlendirici, veya ilham verici olabilir. Konsept seçim, tamamen hedef kitlenize ve faaliyet alanınıza bağlıdır. Ürünüzü tanıtabilir, sunduğunuz hizmet hakkında bilgi verebilir, sektörünüzdeki bir soruna açıklık getirebilir veya sektörünüzde çalışanlara yol gösterebilirsiniz.

Ekipmanlar edinin

Video konseptinizi belirledikten sonra çekimi gerçekleştirmek için teknik ekipmanlar edinmeniz gerekir. Eğer bir animasyon video çekecekseniz, iyi bir tasarımcıya video düzenleyici programa ihtiyacınız olacaktır. Dış veya iç mekan tercihine bağlı olarak ihtiyaçlarınız değişlik gösterebilir. Bu noktada başlıca ekipmanlar, kamera, mikrofon, ışık ve greenbox olarak çeşitlenebilir.

Müziğin gücünü kullanın

İster animasyon ister insanların yer aldığı bir video ile ilerleyin, vermek istediğiniz mesajları güçlendirmek için müzikten mutlaka yararlanın. Görüntülerdeki her türlü duyguyu beslemenize yardımcı olan müzik, izleyicinin dikkatini ve mesajlarınızın akılda kalıcılığını artırır.

Yayına alın

Ve yayınladığınız videoyu hedef kitlenizle paylamaya hazırsınız! Videoları Youtube, Facebook, LinkedIn gibi hedef kitlenizin kullandığı kanallarda paylaşmalı ve bunu sosyal medya hesaplarınızdan duyurmalısınız. Bunu yaparken videolarınızın arama motorlarındaki sıralamanıza etki ettiğini unutmamalı, ilgili anahtar kelimeleri video başlığı ve bilgi kısmında geçirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Dönüşleri izleyin

Videolarınızın görüntülenme sayısı, sitenize ne kadar trafik çektiği, hakkınızda ne kadar konuşulmasını sağladığı gibi detaylar, video pazarlamanın temelini oluşturur. Bu metrikleri, yani dönüşleri izlemek, performansınızı ölçmek ve ne gibi iyileştirmeler yapabileceğinizi belirlemek için önemlidir. Örneğin reklam verebilir, videolarınız için takip kodları içeren mailingler hazırlayabilir, video pazarlama için harcadığınız performansın ve bütçeyi daha iyi yönetebilirsiniz.

Video Pazarlama Faydaları Nelerdir?

Video pazarlama hedef kitleniz ile etkileşim kurmanıza yardımcı olur

Günümüzde markaların dijital pazarlama çalışmalarının temel amacı, güven oluşturmaktır. Video, söylediklerinizin ardında gerçekte kimin olduğunu gösteren, yani hedef kitlenizin perdenin arkasına bakmasına ve markanızı tanımalarına olanak sağlayan köprü görevi görür.

Video bir SEO madenidir

İlgi çekici videolar, sitenize backlink oluşturmaya yardımcı olur, beğenileri ve paylaşımları artırarak sitenize trafik çeker. Özellikle de videolarınız için YouTube kullanılıyorsanız, bu kanal Google'a ait olduğundan videolarınız arama motorlarındaki sıralamanızı yukarılara taşır.

Videolar hedef kitlenizin bilgi saklama oranını artırır

Araştırmalar, insanların bir bilgiyi işitsel yolla edindikten 3 gün sonra bu bilgilerin yaklaşık %10'unu hatırladıklarını, duydukları bilgiyle alakalı görsellere maruz kaldıklarında ise üç gün sonra bu bilgilerin ortalama % 65’ini hatırladıklarını gösteriyor. Farklı bir araştırma ise insanların bir ürün açıklamasını okumak yerine bir ürün videosunu izlemeyi tercih ettiğini söylüyor. Bu da demek oluyor ki hedef kitlenize vermek istediğiniz mesajları görsel yolla aktarmanıza imkan veren video pazarlama, mesajınızın hatırlanma oranını artırıyor.

Etkili bir video pazarlama için 5 ipucu

Yukarıdaki örneklerden de anlaşılacağı üzere, en etkili dijital pazarlama yöntemlerinden biri olan video pazarlama, başarılı bir strateji gerektirir. Nasıl mı? İşte, etkili bir video pazarlama için 5 önemli ipucu:

1) Yol haritanızı güvenilir bir ekip ile çıkarın

Video pazarlaması; ekipman, düzenleme yazılımı ve bir son kullanıcının bakış açısından çevrimiçi video tüketmenin veri maliyeti gibi pek çok gidere neden olduğundan belli bir bütçe ayırmanızı gerektirir. Tüm bu kalemlerin getirisi olan harcamalara dönüşmesi, dijital pazarlama alanında uzman bir ekiple yola çıkmanıza bağlıdır. İyi bir dijital pazarlama ekibi, video içeriğinin metriklerine lead toplama, siteye trafik çekme, site içi etkileşimi artırma, satışa dönüştürme gibi bir videonun başarısı için iyileştirilmesi gereken tüm detaylara hakimdir.

2) Sadece satışa değil hikayelere odaklanın

Dijital dönüşümün hız kazanmasından ve online mecraların yükselişinden önce bir reklam vermek için TV veya bugün etkisini büyük ölçüde kaybeden basılı medya gibi kanallarda yer kiralamak zorundaydınız. Ancak sosyal kanallar sayesinde bugün markalar aynı hedef kitleye doğrudan ulaşabiliyor. Online mecraların sunduğu hedef kitle ile etkileşim halinde olma olanağı ise, reklamın farklı bir boyuta evrilmesini gerektiriyor. Hal böyle olunca video dahil tüm içeriklerde değer yaratmak büyük önem taşıyor. Bu noktada video pazarlama çalışmalarıyla değer yaratmak için tamamen bir markaya odaklanan veya satışları artıran videolardan olabildiğince uzak durmanız gerekir. En etkili video içeriği, izleyiciye yeni şeyler (bilgi, tecrübe) katan, hedef kitle ile bağ kurmanızı sağlayacak hikayelerin anlatıldığı videolar olacaktır. Unutmayın, kendinizle ilgili hikayeleri ne kadar iyi anlatırsanız, hedef kitlenin markanızı anlama, sevme, bağ kurma ve  marka sadakati geliştirme olasılığı o kadar artar.

3) İlk birkaç saniyeyi akıllıca kullanın

Çevrimiçi dikkat süreleri kısadır. Araştırmalara göre ortalama dikkat süresi ise sadece 8,5 saniyedir.

Başarılı bir video pazarlama için hikayenizi hızlı bir şekilde anlatabilmeli ve hedef kitleniz timeline adı verilen akışlarda ilgilerini anında çekebilmelisiniz. Bunun için açılış saniyelerinde videonuzun neyle ilgili olduğunu aktarmalı ve izleyiciye izlemek üzere olduğu içeriğin zaman kaybı olmayacağına dair güven vermelisiniz.

4) Küçük görselleri önemli bir ilk izlenim olarak düşünün

Video pazarlama için ister Facebook’u ister YouTube’u, ister kendi sitenizi kullanın, sistem daima videonuz hakkında ön izlenim veren küçük bir görsel yüklemenize olanak tanır. Bu küçük resimler, izleyicilerin dikkatini çekmenin ve oynatılmaya başlamadan önce onları videonuz hakkında heyecanlandırmanın en etkili yoludur. Görsel seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, bulanık, hareketli veya video içeriğinizle bağlantılı olmayan bir seçimden kaçınmanızdır.

5) Hedefleme yapın

Hedefi belirlenmiş gönderiler paylaşmak, içeriğinizi hedef kitlenizin her üyesi için çekici hale getirmenizi sağlar. Böylece videonuz en alakalı kişilere ulaşarak sizi hedefinize çok daha hızlı ulaştırır ve dijital pazarlama çalışmalarınızın verimini artırır. Bunun için video pazarlama çalışmalarında hedefleme yaparken yaş, cinsiyet, konum ve dil gibi kriterlere göre hedefleme yapmanız önerilir.