Negatif SEO nedir? Nasıl korunulur?

Negatif SEO nedir? Nasıl korunulur?

Dijital pazarlama sektörü son yıllarda önemli bir dönüşüm yaşıyor ve tüm spot ışıkları dijital pazarlama tekniklerine çevrilmiş durumda. Söz konusu dönüşümden etkilenen alanların en başında ise SEO geliyor. Çünkü dijitalleşme hız kazanıp yaygınlaştıkça temel pazarlama tekniği haline gelen dijital pazarlama araçlarının algoritmaları da güncelleniyor. Nitekim artık rekabetçi anahtar kelimeler ile üst sıralarda yer almanın eskisi kadar kolay olmadığı ve bunu başarabilmek için yalnızca organik süreçlere odaklanmak zorunda olduğumuz bir dönemden bahsediyoruz.  Ancak bu durum rekabeti kızıştırırken bir yandan da organik olmayan yollar aramaya ittiğini de göz ardı etmememiz gerekiyor. İşte tam da burada karşımıza “Negatif SEO” kavramı çıkıyor.

Negatif SEO nedir?

“Anti SEO” olarak da bilinen Negatif SEO, aslında arama motoru optimizasyonunun tam tersi. Negatif SEO çalışmaları, rakip sitelerin arama motorlarındaki, genellikle de Google Search’teki sıralamasını sabote etmek için kullanılan ve “Black Hat SEO” olarak da tabir edilen, kötü amaçlı, etik dışı ve inorganik uygulamaları kapsıyor. Önüne geçilmediğinde özellikle markaların dijital güvenliğini ve itibarını zedeleyici sonuçlar doğuruyor. Negatif SEO uygulamaları, aslında birer saldırı niteliğini taşıyor ve birkaç farklı şekilde gerçekleştirilebiliyor:

  • Web siteniz hacklenebiliyor.
  • Web sitenize diğer sitelerden yönlendirmeyle spam içerikli bağlantılar oluşturulabiliyor.
  • Oluşturduğunuz özgün içerikler kopyalanarak internette yayınlanabiliyor.
  • Yasa dışı veya uygunsuz anahtar kelimeler ile sitenize yönlendirme yapılabiliyor.
  • Web sitenizin aldığı en önemli backlinkler kaldırılabiliyor.
  • Sahte sosyal medya hesapları ile dijital itibarınız zedelenebiliyor.

Negatif SEO uygulamalarından nasıl korunulur?

1. Google Web Yöneticisi’nden yararlanın

Öncelikle web sitenizin Google Web Yöneticisi Araçları’na bağlı olduğundan emin olun. Böylece Google, size göndereceği “Web siteniz kötü amaçlı yazılım tarafından saldırıya uğruyor”, “Sayfalarınız indekslenmemiş” veya ”Sunucu bağlantısında sorunlarınız var” gibi uyarı e-postaları ile Negatif SEO saldırılarına karşı açıkgözlü olmanıza yardımcı olur.

2. Backlinlerinizi düzenli olarak kontrol edin

Backlinklerin kontrolünü sağlamak ve düzenli takip etmek özellikle spam backlink göndericilerinin önüne geçmede büyük rol oynar. Örneğin rakipleriniz, kalitesiz bağlantılar veya yönlendirmeler oluşturarak web sitenize karşı Negatif SEO saldırısı gerçekleştirebilir. Bunların bilincinde olmak ve zamanında müdahale edebilmek için web siteniz önemli backlinkler kazandığında veya kaybettiğinde görüntüleyebileceğiniz Semrush, Ahrefs ve Open Site Explorer gibi araçlardan yararlanmanız gerekir.

3. İçeriklerinizin kopyalanmadığından emin olun

Google tarafından spam’e düşmenize neden olan en yaygın tekniklerin başında içerik kopyalama gelir. Rakipleriniz web sitenizin içeriğini kopyalayarak bunu internete yayabilir, pek çok sitede yayınlayabilir ve bu durum web sitenizin cezalandırılmasına, dahası arama motorlarındaki sıralamanızın düşmesine neden olur. Bu tür Negatif SEO saldırılarının önüne geçmek için web sitenizdeki içeriklerin herhangi bir kopyasının internette olup olmadığını Copyscape.com gibi araçlar üzerinden kontrol edebilirsiniz. Bu sayede kopya içerik kontrolü yaparak içeriklerinizin izniniz olmadan başka bir web sitesinde yayınlanıp yayınlanmadığını öğrenebilirsiniz.

4. Önemli backlinklerinizi koruma altına alın

Dijital pazarlama dünyasındaki rakipleriniz, sizi alt etmek için spam gönderme yoluna gidebilir. Buradaki amaç, genellikle en önemli backlinklerinizi kaldırmaktır. Bunun için de adınızı kullanarak backlink aldığınız web sitesi sahibiyle iletişime geçebilir ve web yöneticisinden backlinkin kaldırılmasını talep edebilirler. Bu tür bir Negatif SEO saldırısının önüne geçmek için web yöneticileriyle iletişim kurduğunuzda, Gmail veya Yahoo uzantılı mailler kullanmak yerine domaininiz olduğu bir mail kullanmayı tercih ederek ilk adımı atabilirsiniz. Ayrıca unutmamak gerekir ki, backlinklerin güvenliği, web sitenizin güvenliğine bağlıdır. Web sitenizin güvenliğini sağlamak ve olası negatif SEO saldırılarından korunmak içinse eğer WordPress kullanıyorsanız, Google Authenticator Eklentisini kurarak 2 adımlı bir doğrulama şifresi oluşturabilir, böylece web sitenize her giriş yaptığınızda sistemin kod istemesini sağlayabilirsiniz. Ek olarak rakamlar ve özel karakterler içeren güçlü şifreler oluşturmak, düzenli olarak dosyalarınızın ve veritabanınızın yedeklerini almak, web siteniz kullanıcıların dosya yüklemesine izin veriyorsa kötü amaçlı yazılımları önleyecek antivirüsler kullanmak da backlinklerinizi güvende tutmaya yarayacak diğer yollar arasında sayılabilir.

5. Sosyal medyada aldığınız etkileşimleri izleyin

Dijital dünyadaki rakipleriniz, şirketiniz veya web siteniz adına sahte sosyal medya hesapları açarak dijital itibarınızı zedelemeye yönelik uygulamalara başvurabilirler. Bunun önüne geçmek için detaylı bir analiz yapmak, bu gibi hesaplar var ise bunları spam olarak bildirmek gerekir. Diğer bir yol ise web sitenizin sunucusunu rutin olarak kontrol etmek, aniden yükselen bir trafik varsa sebeplerini araştırmaktır. Gerekli adımları zamanında atmamanız durumunda sonuç, sunucunuzun kapatılmasına kadar gidebilir.

6. Kendi SEO stratejilerinizin mağduru olmayın

SEO stratejinizi belirlerken Google tarafından kabul edilmeyen ve Black Hat olarak adlarılan inorganik SEO teknikleri kullanmadığınızdan emin olmanız gerekir. Aksi halde kendi web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasına kendi SEO çalışmalarınızla zarar verebilirsiniz. Bunun için SEO stratejinizi belirlerken güvenilir olmayan web sitelerine backlink vermemeye, backlink satın almamaya, ücreti anahtar kelimeler kullanarak web sitenizde çok fazla backlinke yer vermemeye, bağlantıların en az % 60'ının web sitenizin adını kapsamasına ve Nofollow özelliğini kullanmadan web sitenizdeki bağlantıları satmamaya dikkat etmeniz önemlidir.