First Party Data nedir, dijital pazarlamada nasıl kullanılır?

First Party Data nedir, dijital pazarlamada nasıl kullanılır?

İngilizce First Party Data olarak adlandırılan birinci taraf verileri; web siteleri, Google Analytics, mobil uygulamalar, sosyal medya, anketler, e-posta, SMS, CRM sistemleri ve iş analitiği araçları gibi sahip olduğunuz araçlardan toplanan bilgilerdir. Müşteriler, bu araçlar vesilesiyle bilgilerini doğrudan size verir. Ayrıca gizlilik politikalarına tabi bir sisteme dayalı olduğundan veri toplamanın en güvenli yöntemlerinden biridir. Birinci taraf verileri, genellikle müşteri kitlenize ait veriler oldukları için başta dijital pazarlama ve satış olmak üzere markaların pek çok alandaki faaliyeti için son derecede değerlidir. Günümüzde başarının kilit unsuru olarak konumlandırılan birinci taraf verileri, müşteri ilişkilerini güçlendirmek için sayısız fırsat sunar. Peki, First Party Data ya da birinci taraf verileri dijital pazarlamada nasıl kullanılır? Gelin, birlikte inceleyelim.

First Party Data kullanımının faydaları

Birinci taraf verilerini doğru yönetmek, müşterilerle anlamlı ilişkiler kurmanıza olanak tanır. Böylece onları daha yakından tanıyabilir, kişiselleştirilmiş deneyimler sunabilir ve müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Burada önemli olan müşterilerle olan ilişkilerin müşterilerin rızası dahilinde nasıl derinleştirilebileceğidir. Kullanıcı deneyimini yükseltmek istiyorsanız, güven oluşturmak çok önemlidir. Her temas noktası, siz ve müşteriniz arasındaki güveni ve bağlılığı artırmak için fırsat yaratır. Verileri üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlayarak işe başlayabilir, birinci taraf verileri yönetmek içinse bir veri yönetim platformundan faydalanabilirsiniz. Peki birinci taraf verilerinin size ne faydası olacak?

Yasal olarak veri toplarsınız

Kullanıcıların verilerini paylaşmaktan giderek daha fazla çekindikleri günümüzde, birinci taraf yollarla veri toplamak yasal engellerle karşılaşmanızı önler. Çünkü birinci taraf verileri şeffaflığa dayalıdır. Genellikle kullanıcılar, bir satın alma işlemi yapmak için gerekli olan tüm verilerinin markalar tarafından işlenmesini kabul ederler. Yasal olan bu süreçte verilerin sahibi, web sitesinin ve uygulamanın ait olduğu markadır.

Kullanıcı deneyimini kişiselleştirebilirsiniz

Birinci taraf veriler dijital pazarlama çalışmalarında kilit rol oynar. Kullanıcılarınız hakkında elde ettiğiniz veriler sayesinde web trafiğinizi analiz edebilir ve belirli ürünler arayan veya belirli bir konuyla ilgilenen kitleleri saptayabilirsiniz. Dijital reklam çalışmalarınızdan içerik pazarlamasına, sosyal medya pazarlamasından e-mail pazarlamasına pek çok alanda müşterileri için kişiselleştirilmiş planlar hazırlayabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizle olan ilişkilerinizi kuvvetlendirerek marka sadakati oluşturabilirsiniz.

Müşterilerinizi kolayca segmentlere ayırabilirsiniz

Birinci taraf verilerine erişmenizi sağlayan birinci taraf çerezleri, günümüzde tüm tarayıcılar tarafından kabul edilir. Bu, markaların kendi verilerinden müşteri segmentleri oluşturabilmesi ve bu segmentleri dijital pazarlama çalışmalarında hedefleyebilmesi anlamına gelir. Birinci taraf verileri

ile ürün web sitelerinizi ziyaret eden, en sık satın alan veya en iyi ürünlerinizi satın almak için çok para harcayan kullanıcılara ulaşabilirsiniz.

First Party Data’yı dijital pazarlama çalışmalarınıza entegre etmenin 3 yolu

Birinci taraf verilerini toplamak, yalnızca veri depolamak için değil, aynı zamanda markaların müşterini daha yakından tanıyarak daha etkin dijital pazarlama stratejileri geliştirmelerine olanak tanır. Peki birinci taraf verilerini dijital pazarlama çalışmalarına entegre edebilmek için hangi yolları izlemek gerekir? İzleyebileceğiniz en etkili 3 yolu sizin için derledik:

Eğlenceli etkileşim fırsatları yaratın

Müşterileriniz tıpkı sizin gibi işe gidip gelirken, kahve almak için sırada beklerken veya çalışmaya ara verdiklerinde akıllı telefonlarında vakit geçirmekten, daha doğrusu kafalarını dağıtmaktan hoşlanırlar. İşte bu esnada testler veya bulmacalar gibi eğlenceli ve etkileşimli içerikler hazırlayarak karşılarına çıkmak harika bir yoldur. Gamification olarak da adlandırılan oyunlaştırma tekniğine ihtiyacınız olan süreçte, müşterilerinizin çevrimiçi ve mobil alışkanlıkları hakkında bilgi toplayabilir, bunu yaparken aranızdaki ilişkiyi güçlendirebilirsiniz.

Profil oluşturmaları için teşvik edin

Web siteniz veya mobil uygulamanız, birinci taraf verilerini toplamak için kullanabileceğiniz en etkili araçlardandır. Buralarda oluşturulan profiller, ziyaretçilerinizin pek çok bilgiyi sizinle paylaşması anlamına gelir. Üstelik yalnızca iletişim bilgilerini değil, faaliyet gösterdiğiniz sektöre paralel olarak ilgil alanları, beden ölçüleri veya eğitim düzeyi gibi daha kişisel bilgiler de talep edebilirsiniz. Sonrasında bu bilgileri dijital pazarlama çalışmalarınız için geliştireceğiniz tüm içeriklerde kullanıcı deneyimini kişiselleştirmek için kullanabilirsiniz.

Onları bolca dinleyin

İnsanlar, fikirlerinin sorulmasından memnun olurlar. Çünkü bu, onlara dinlenmeye değer görüldüklerini hissettirir. Söz konusu birinci taraf verilerini toplamak olduğunda da müşterilerinizle etkileşim kurduğunuz tüm alanlarda anketler düzenlemek etkili bir yoldur. Böylece dijital pazarlama çalışmalarınızın etkinliğini ölçebilir, müşterilerinizin sizden beklentilerini anlayabilir, geliştirmeniz gereken yönlerinizi keşfedebilirsiniz.