Webinar nedir? Nasıl yapılır?

Webinar nedir? Nasıl yapılır?

Webinar ne demek?

Adını İngilizce "ağ" anlamına gelen "web" ve "seminer" anlamını taşıyan “seminar" kelimelerinin birleşiminden alan webinar, yani web semineri, internet üzerinden genellikle canlı yayınla gerçekleştirilen online bir toplantı, sunum veya video konferans olarak tanımlanabilir. Bir diğer deyişle webinar, bireyleri dünyanın dört bir yanındaki izleyicilerle mekandan bağımsız buluşturan online bir etkinliktir.

Webinar ne işe yarar?

Web seminerleri, internet üzerinden gerçek zamanlı olarak bilgi alışverişinde bulunmaya, tartışmaya ve etkileşim almaya olanak tanır. Dijital ortamda düzenlenmesinin bir getirisi olarak zaman mekan sınırını ortadan kaldırdığından, bir hedef kitlenin tamamına aynı anda ulaşılmasını, paylaşılmak istenen bilgi ve mesajların doğrudan iletilmesini, geri bildirimlerin gerçek zamanlı olarak alınmasını ve soru cevap imkanıyla iletişimin güçlendirilmesini sağlar. Webinar’lar canlı olarak yayınlanabildiği gibi daha önceden kayda alınmış videolar da yayına verilebilir.

Web seminerleri kimler için uygundur?

Web seminerleri belli bir kitleye sunum yapmak isteyen herkes için uygundur. Yani söyleyecek bir şeyleri olan herkes web semineri düzenleyebilir. Webinarlar akademik eğitimlerden kurumsal toplantılara, kurumsal eğitimlerden sektörel buluşmalara tüm alanlarda kullanılabilir. Webinarların en fazla fayda sağlayabileceği alan ise pazarlamadır. Bir ürün veya hizmeti sergileyen online bir toplantı, ortalama iki kat daha fazla etkileşim sağlar ve geri dönüşler de buna paralel olarak artar.

Webinar düzenlemenin uygun olacağı etkinliklerin başında ise şunlar yer alır:

- Yatırımcı - hissedar görüşmeleri

- Kurum içi toplantılar

- Online basın toplantıların

- Marka bayi toplantıları

- Çalışan etkinliği

- Kurum içi eğitim

- Online eğitimler

- Yönetim kurulu toplantıları

Webinarın avantajları nelerdir?

Web seminerleri, her zaman ve her yerde konferans ve toplantıları mümkün kılar. İnsanlar bir web seminerine işlerinin başından ayrılmadan, evlerinden, bir iş gezisinde veya tatilde katılabilir. Zaman mekan sınırının olmaması, fiziksel bir alan kiralama, seyahat, ikram, sınırlı katılımcı kapasitesi gibi maliyetleri ve dezavantajları ortadan kaldırır. Böylece eğer bir şirket yöneticisiyseniz dünyanın dört bir yanına dağılmış olan iş ortaklarınızı veya çalışanlarınızı dijital ortamda tek bir çatı altında bir araya getirebilir; eğer bir eğitimciyseniz çok daha geniş öğrenci kitlelerine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda webinarları pazarlama faaliyetleriniz için de kullanabilir, bir web semineri düzenleyerek ürününüzün veya hizmetinizin nasıl çalıştığını gerçek zamanlı olarak anlatabilir, soruları yanıtlayabilir ve müşterilerinizle uzun vadeli ilişkiler kurabilirsiniz.

Web semineri için neler gereklidir?

Bir webinar düzenlemek için gereken en temel şey, ele almak istediğiniz bir konunun, ürününün veya hizmetinizin olmasıdır. Önce web seminerinin içeriğini netleştirmeli, ihtiyacınız olan süreyi ve ardından hedef kitlenizi belirlemeli, webinarın seçtiğiniz konuya ve hedef kitlenize uygunluğundan emin olmalısınız.

Webinar, internet üzerinden gerçekleştirilen bir etkinlik olduğundan teknik altyapı ve donanıma da sahip olmanız gerekir. Güçlü ve sabit bir internet bağlantısı, web kamerası, kulaklık ve mikrofon,  hem katılımcılar hem de sunucular için büyük önem taşır. Tüm bunları bir araya getirerek başarılı bir online etkinlik düzenleyebilmeniz için ihtiyacınız olan şey ise bir canlı yayın aracıdır.

En iyi 5 online etkinlik platformu

Webinarlar, hedef kitlenizle daha kişisel bir ilişki kurma, onları ilgilendiren konuları daha derinlemesine inceleme ve markanızı insanların önemli bilgiler edinmek için başvuracakları bir kaynak olarak konumlandırma şansı verir. Bu şansı en iyi şekilde değerlendirmek için ise bir web semineri stratejisi oluşturmak ve bunu en doğru şekilde uygulamak gerekir. Peki ama nasıl?  İşte,  sizin için derlediğimiz en iyi 5 online etkinlik platformu.

1. JAKOMEET

Adını dünyanın en çok kelime bilen papağan türü Jako’dan (gri papağan) alan JakoMeet, toplantılardan atölye çalışmalarına, sunumlardan panellere ve konferanslara pek çok etkinliği online ortama taşıyabilen bir online etkinlik altyapısıdır. JakoMeet’i öne çıkaran en önemli avantajı ise etkinliklerin tıpkı fiziki ortamlarda olduğu gibi dijital ortamlarda da kişiyi veya kurumu yansıtacak şekilde kişiselleştirilmesine olanak vermesi ve sınırsız konuşmacı ve katılımcı kapasitesi sunmasıdır. Size özel hazırlanan giriş ekranı ve etkinlik sırasındaki ekranda logonuzu, markanıza ait sunum dosyalarına yer verilebilirsiniz. Anında pop-up anketler düzenleyebilirsiniz. Ayrıca JakoMeet etkinlik öncesi katılımcıların kayıdı, yayın başlamadan bilgilendirilmesi ve yayın sonrası bilgilendirme mail otomasyon desteği de sunuyor.

JakoMeet demosu için tıklayın.

Paylaşılabilir ekran: Masaüstü, sunum, video gibi pek çok veri kolayca katılımcılarla paylaşılabilir.

Özelleştirilebilir Yapı: Özel tasarım seçenekleriyle kişiye veya kuruma özgü bir sayfa oluşturulabilir, kurumsal renkler ve logolar kullanabilir.

Yüksek yayın kalitesi: Güçlü streaming alt yapısıyla yüksek hızda ve kalitede yayın yapılabilir.

Entegrasyon: Web seminerleri Facebook Live, YouTube, Linkedin, Periscope ve Twitch’de yayınlanabilir.

Mobil Uyum: Mobil cihazlardan da kolayca bağlanabilir, böylece yalnızca masa başındaki sabit izleyeciler değil, hareket halindeki katılımcılar da etkinlikte ağırlanabilir.

Anlık Kayıt: Yayın esnasında alınan anlık kaydın tamamına etkinlik sonrasında anında ulaşılabilir.

Tam Raporlama: Yayın sonrası etkinliğin etkileşim oranı, dakika bazlı katılımcı sayısı gibi pek çok detay içeren kapsamlı bir rapor elde edilebilir. Çıkarılan datalar ile sonraki etkinlikler için bir kılavuz oluşturabilir.

2. ZOOM

Zoom, iş toplantıları, işbirliği ve özel web semineri çözümlerine hitap eden genel amaçlı bir video konferans aracıdır. Zoom’da web semineri otomasyonu mevcut değildir ve en basit haliyle çoklu bir görüntülü konuşma platformu olarak düşünülebilir. Özellike konuşma sıralarını bekleyen büyük bir konuşmacı paneliniz varsa, canlı yayınlar için uygundur. Fiyatları sunduğu özelliklerin kısıtına göre düşüktür.

Etkileşim: En küçük paketinde 100'e kadar katılımcı kapasitesi vardır.

Entegrasyon: Web seminerleri Facebook Live ve YouTube'da yayınlanabilir.

Kontrol: Katılımcılar üzerinde tam kontrol sağlamak için katılımcıların sesi yönetilebilir.

Geribildirim: Anket soru cevap ve canlı sohbet seçenekleri mevcuttur.

Alt yazı: İşitme güçlüğü çeken izleyiciler veya cihazları sessizde kullanan kişiler için konuşmalar boyunca alt yazı kullanılabilir.

3. WEBINARNINJA

WebinarNinja özellike 100’den az katılımcının yer alacacağı daha küçük kapsamlı online web seminerleri için uygun olan bir online etkinlik platformudur. Sunduğu landing page tasarımı seçenekleriyle etkinliğinizi biraz olsun farklılaştırmanıza imkan sağlar.

Ücretli etkinlikler: Ücretsiz web seminerlerinin yanı sıra ücretli sanal zirveler de düzenlenebilir.

Reklam İzleme: Etkinliğe dair verilen Facebook reklamları takip edilebilir.

Otomatik ve karma web seminerleri: Canlı görüntülerin yanı sıra tekrar oynatmalar ve önceden kaydedilmiş öğeler de kullanılabilir.

Entegrasyonlar: Zapier aracılığıyla 1.000'den fazla uygulama ile entegre edilebilir.

Raporlama: Canlı web semineri performansı hakkında rapor elde edilebilir.

4. LIVESTREAM

Daha çok çevrimiçi platformlarda yayın yapmak için profesyonel düzeyde canlı video içeriği üreten markalar için uygun bir canlı yayın aracı olan LiveStream, web seminerleri için de kullanılır. Genellikle birden fazla kamera, profesyonel ses ekipmanı ve aydınlatma kullanılması önerilir.

Üst düzey prodüksiyon: Film ekipleri ve prodüksiyon ihracatlarına hitap eden düzeyde profesyonel bir prodüksiyon sağlanabilir.

Gelişmiş düzenleme: Otomatik geçişler, grafikler ve greenbox kullanılabilir.

Sosyal medya entegrasyonu: Facebook Live, YouTube, Twitch ve Twitter ile entegre edilebilir

Etkileşim: Sohbet akışı denetlenebilir

Analiz: Canlı yayın prodüksiyonlarındaki izleyici sayısı ve diğer önemli metriklerle ilgili bilgilere erişilebilir.

5. WebEX

WebEx; çevrimiçi toplantılar, etkinlikler, eğitim oturumları, etkileşimli sunumlar ve ekip toplantıları gibi eşitli etkinlikleri dijital ortama taşıyan bir başka canlı yayın aracıdır. Ancak size özel bir web semineri pazarlama aracı olarak konumlanmaz.

Özellikler

Web seminerleri ve video konferans: Çeşitli canlı etkinlikler, toplantılar ve eğitim oturumlarına ev sahipliği yapılabilir.

Sohbet ve beyin fırtınası araçları: Etkileşimli beyaz tahta vb araçlar kullanılabilir.

Dosya paylaşımı: Daha iyi bir iş akışı için dosyaları ve uygulamalar paylaşılabilir.

Geri arama: Web seminerinize katılım için kişileri davet eden otomatik aramalar yapılabilir.