Social Selling Nedir?

Social Selling Nedir?

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi, sanal ortamları hayatımızın merkezinde konumlandırmamızı sağlıyor. Bu durum, geleneksel satış faaliyetlerinin şekil değiştirmesine neden oluyor. Günümüz dünyasında yüz yüze pazarlama ve satış faaliyetleri, yerini çoktan dijital ilişkilere bırakmaya başladı bile. Sosyal satış ya da social selling kavramı da tam bu noktada karşımıza çıkıyor. Peki nedir bu social selling? 

Social selling, en temel anlamıyla herhangi bir ürün ya da hizmetin satışı için dijital ortamda yani sanal dünyada ilişki kurma, bu ilişkiyi geliştirme ve devamında güçlendirme süreci olarak ifade edilebiliyor. Diğer bir ifadeyle social selling, hedef kitlenize yani potansiyel müşterilerinize ulaşmanızın ve onlara yarattığınız değeri sunmanızın en kolay yolu olarak kabul ediliyor. Social selling sürecinin sahibine ise sosyal satıcı deniyor. Bu durumda sosyal satıcı, sosyal medya başta olmak üzere farklı online araçları kullanan kişi oluyor. 

Birçok araştırma, sosyal satıcıların yani sosyal medya gibi dijital ortamları kullananların, kullanmayanlara göre çok daha fazla satış yapabildiğini gösteriyor. Daha fazla satış yapmak ise sosyal medyayı kullanan sosyal satıcıların kullanmayanlara göre satış hedeflerini çok daha kolay tutturmaları anlamına geliyor. 

Social Selling'in Aktörleri 

Kabul etmek gerekir ki 2000'li yılların başlarında sosyal satış yapmak mümkün değildi. Çünkü o yıllardaki bireysel internet kullanımı şimdiye kıyasla çok düşüktü ve dijital dünya şu anla kıyaslandığında birçok açıdan sınırlıydı. Akıllı telefon ve tabletlerle şekil değiştiren sanal dünya, eğitimden ticarete kadar tüm ortamlarda söz sahibi olmaya başladı. Sosyal medya mecraları ve diğer online araçlar yeni kimliklere bürünerek hayatın her alanına hizmet vermeye başladı. Online kanalları kullanarak ürün ve hizmet satışı yapılmasını sağlayan social selling de bu yeni kimliklerden biri oldu.

Social selling kavramı, arka planda sosyal satıcı, sosyal alıcı ve sosyal piyasayı bir araya getiriyor. Diğer bir ifade ile bu üç aktör, social selling'in olmazsa olmazları. Sosyal satıcıya yazının üst bölümünde kısaca değinmiştik. Yarattığı değeri hedef kitlesine ulaştırmak için her tür online aracı kullanan tarafa sosyal satıcı deniyor. Sosyal alıcı ise sosyal satış kavramını anlamlandıran taraf oluyor. Peki nasıl? Sosyal alıcı, klasik anlamda ihtiyacı olan ürün ve hizmeti arayan ve satın alan kişi değil. Modern dünyada sosyal alıcı, zamanının önemli bir bölümünü web sitelerini inceleyerek ve sosyal medya mecralarında diğerleri ile iletişim kurarak geçiren tarafı ifade ediyor. Bu şu anlama geliyor: Bir kişi aslında özel olarak sizin ürününüzü aramıyorsa bile, online kanallarda ürününüzle karşılaşarak ve internet üzerinde tercihlerini etkileyebilecek tüm bilgilere ulaşarak satın alma kararı verebiliyor. Gelelim sosyal piyasaya... Ekonomi teorisinde alıcı ve satıcıları bir araya getiren her tür platforma piyasa deniyor. Sosyal satış sürecinde ise sosyal satıcıları ve sosyal alıcıları buluşturan online araçlar sosyal piyasa adını alıyor. Web siteniz, hakkınızda içerik sağlayan diğer siteler; Facebook, Youtube, Instagram ya da Twitter gibi sosyal medya mecraları sosyal piyasa görevi görüyor. 

Sosyal Satışın Olmazsa Olmazları 

Etkili bir sosyal satış süreci için dikkat etmeniz gereken bazı faktörler bulunuyor.

 • Sosyal satış sürecinde başarılı olabilmek ve hedef kitlenize ulaşabilmek için web sitenizin, varsa bloglarınızın, sosyal medya hesaplarınızın ve diğer online uygulamalarınızın optimize edilmesi gerekiyor. Optimizasyon, online kanallarınızın müşterilerinize en iyi deneyimi sunmasına yardımcı oluyor.  
 • Etkili bir sosyal satış süreci için hedef kitlenizi belirlemeli, mevcut ya da potansiyel müşterilerinizin online alışkanlıklarını doğru bir şekilde tanımlamalı ve hangi mecralarda zaman geçirdiğini keşfetmelisiniz. 
 • Hedef kitlenizin online alışkanlıklarını tespit etmek, onlara en doğru dijital iletişim stratejisi ile hitap etmenize olanak tanıyor. Bu ise sosyal satış süreci için büyük önem taşıyor. Örneğin hedef kitleniz gençler ise makale yerine viral tarzı daha renkli ve enerjik içerikler kullanabilirsiniz. Hedef kitlenizin internet alışkanlıklarının Facebook'tan Instagram'a kaymaya başladığınızı görüyorsanız, sosyal satış sürecindeki odak noktanızı güncellemelisiniz.
 • Anlamlı, ilgi çekici ve okuyucuların başkalarıyla da paylaşmak isteyeceği içerikler üretmek de başarılı yönetilen bir sosyal satış süreci için dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri oluyor. Daha önce yazılmış, üretilmiş, dolayısıyla çoktan tüketilmiş olan içeriklerden kaçınmalı, size özgü ve yeni içeriklerle sosyal alıcıları etkilemeyi başarmalısınız. 
 • Sosyal satış sürecinin olmazsa olmazlarından bir diğeri ise süreklilik. Dijital pazarlama planı yaparken amacınızı günü kurtarmak olarak değil, müşteri bağlılığını sağlamak olarak belirlemeniz gerekiyor. Bunun için doğru zamanda ve doğru aralıklarla müşterileriniz için güncel içerikler sunabilirsiniz. 

Sosyal Satışın Faydaları

 • Sosyal satış sürecinde satış işlemleri geleneksel satış sürecine göre çok daha hızlı sonuçlanıyor. Geleneksel satış süreci, ürünün niteliğine göre değişse de genel olarak potansiyel alıcının ihtiyaç duyduğu ürün için mağaza gezmesi, satış temsilcisi ile konuşması, fiyat araştırması yapması, ürün özellikleri ile ilgili bilgi toplaması gibi birçok farklı aşamayı kapsıyor. Satıcı açısından ise her alıcı ile ilgilenmek ve her alıcıya zaman ayırmak önem kazanıyor. Ancak sosyal satış sürecinde, tüm bu aşamalar sanal ortama taşıyor. Sosyal alıcı, içeriklerinizde satın alma kararını etkileyebilecek bilgileri bulabiliyor, referanslarınızı inceleyebiliyor, güvenilirliğiniz hakkında bilgi sahibi olabiliyor ve yerinden bile kalkmadan ürününüzü satın alabiliyor.
 • Sosyal satış, güvenilirliğinizi artırmanız için de size destek oluyor. Sosyal medya mecralarında aktif olarak bulunmanız, yeni içerikler paylaşmanız, hakkınızdaki yorumları beğenmeniz ya da yanıtlamanız, hedef kitleniz açısından her an ulaşılabilir olmanız anlamına geliyor. Mevcut ya da potansiyel müşterilerin sizi ulaşılabilir olarak tanımlaması ve dijital ortamda sizi aktif olarak görmesi ise güvenilirliğinizi artırıyor. 
 • Sosyal satış, satıcılar için yeni gelir kaynakları doğuruyor. Twitter ya da Linkedin gibi platformlarda ürünleriniz hakkındaki yorumları görebilir, satış temsilcileriniz aracılığı ile online platformlarda ürünleriniz hakkında sorulan soruları yanıtlayabilir ve hizmetlerinizi hedef kitlenizin beklentilerine göre gözden geçirebilirsiniz. Bu güncellemeler sayesinde satın alma kararlarını etkileyebilir ve gelirlerinizi artırabilirsiniz.
 • Sosyal satış, marka imajınızı yönetmenize destek oluyor. Günümüzde sanal dünyadaki marka imajının satış süreci ve karlılık üzerinde büyük etkisi olduğu düşünülüyor. Örneğin dijital ortamda marka imajınız olumlu olması satışlarınızın artmasına olanak tanırken, olumsuz olması müşteri kaybetmenize ve satışlarınızın düşmesine neden olabiliyor. Sosyal medya mecralarında hakkınızda ve ürünleriniz ile ilgili yer alan bilgileri takip ederek, imajınızı yönetebilirsiniz. 
 • Sosyal satışın diğer bir faydası müşterilerinizle daha iyi ilişkiler kurmanızı sağlaması oluyor. Online kanallarda var olmanız ve hedef kitleniz ile iletişim içinde olmanız, müşteri bağlılığını artıran unsurlar arasında yer alıyor. Müşteri bağlılığı sadece kısa vadede değil uzun vadede de satış yapmanıza olanak tanıyor. Mevcut müşterilerle kurduğunuz iyi ilişkiler yeni müşteri kazanımı için de önem taşıyor.  
 • Sosyal satış süreci, internet trafiğinizi de artırmanıza olanak tanıyor. İnternette daha görünür olmak ve içeriklerinizin daha fazla kanal aracılığı ile paylaşılması, daha fazla kişinin web sitelerinizi ziyaret etmesi anlamına geliyor. Bu durum ise hem bilinirliğinizi hem de dolaylı olarak satış gelirlerinizi etkiliyor.