Performans Pazarlaması Nedir?

Performans Pazarlaması Nedir?

Performans pazarlaması (Performance Marketing) dijital mecralarla yürütülen tanıtım ve reklam çalışmalarının hepsini kapsayan bir pazarlama stratejisi olup, teknolojik çağın en verimli metotları arasında başı çekiyor. Geleneksel yöntemlerle yapılan pazarlama faaliyetlerinden farklı olarak ‘başarısı ve verimi ölçümlenebilir’ bir özelliğe sahip olan performans pazarlamasında reklamverene net ve somut veriler sunulabiliyor. Reklam ödemeleri ise başarıyla sonuçlanıp hedefe ulaşan eylemlere göre yapılıyor.

Markanızın bilinirliğini ve ürün ya da hizmet satışlarınızı artırmak için reklama ihtiyaç duyuyor ama ‘ya faydalı olmaz da bütçemi boşa harcarsam’ endişesi taşıyorsanız, performans pazarlamasının sunduklarıyla tanışmanızda fayda var. Dijital dünyada markanızı kimlerin gördüğü, kimlerin yaptıklarınızla ilgilendiği ve ne kadar geri dönüş aldığınıza dair verilerinin tamamına ulaşabildiğiniz bu pazarlama stratejisinin avantajları neler, merak ediyor musunuz? Yanıtları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Performans Pazarlaması ve Markalara Sunduğu Avantajlar

 • Performans pazarlaması, markanızın öncesini bilerek istatistik ve analizlerle ilerleyen bir metot. Ancak yeni bir markaysanız ve ilk kez pazarlama yapacaksanız da oldukça verim sağlıyor. Performans pazarlaması ile markanızın dijital platformlarda ulaştığı başarıyı ölçümleyebiliyorsunuz. Markanızın kimlere ulaştığınızı, kimlerin ilgisini çektiğinizi sayısal ve net verilerle görebiliyor, raporlama yapabiliyorsunuz. Hedefiniz site trafiğinizi artırmak, gelen kullanıcıları satışa yönlendirmek ise; abonelik, üyelik, form doldurma gibi bağ yaratan aksiyonlar oluşturabiliyorsunuz.
 • Geleneksel bir anlayışla sürüp giden reklam çalışmalarında başarılı olsun olmasın ajanslara ödeme yapmak bir zorunluluk. Dijital çağın nimetlerinden biri olan performans pazarlaması ise adı üstünde performansa göre yapılan ödeme avantajıyla daha karlı bir tanıtım aracı olarak görülüyor. Reklamınız ne kadar tıklanır veya ne kadar görüntülenir satışa dönüşürse, bu strateji o kadar başarılı oluyor ve ödemeyi de bu başarıya göre yapıyorsunuz. Performans pazarlamasının en avantajlı yönlerinden biri de bu özelliği, yani bütçenizi etkin bir şekilde yönetebiliyor, küçük bütçelerle büyük tanıtımlar yapabiliyorsunuz. 
 • Bütçenize göre şekillendirebileceğiniz performans pazarlama stratejisi ürünlerinizi uygun fiyata, neredeyse risksiz bir şekilde hedef kitlenize ulaştırmakta oldukça etkili. Bu pazarlama metodunda yatırım getirisine (ROI) odaklı kampanyalar üretiliyor ve e-ticaret alanında istenilen satış ivmeleri yakalanabiliyor.
 • Performans pazarlamasında özelleştirilmiş projeler üretilebiliyor. Oldukça esnek olup, hedefleme stratejilerinde değişikliklere izin veriyor, iyileştirilebiliyor ve dinamikliğinde azalma olmuyor.
 • Performans pazarlaması herkes tarafından kullanılmaya uygun bir strateji. Tanıtımınızı yapmak ve firmanızı rakiplerinden sıyırmak için kolaylıkla uygulayabiliyorsunuz. Doğru zamanda doğru hedef kitleye ulaşmak, ulaşım için doğru mecraları kullanmak bu stratejinin püf noktalarını oluşturuyor. Konusunda deneyimli reklamcılar firmanızı istenilen yere taşıyıp, satış yapmanız için doğru yönlendirmeler yapıyor. Yani profesyonellerden destek aldığınız sürece performans pazarlaması sizin için en doğru yöntem.

Performans Pazarlaması Nasıl Yapılıyor?

 • Tüm reklamverenlerin ortak hedefi, markalarını geniş kitlelere tanıtıp, ürettikleri ürün ya da hizmeti satabilmek! Yine tüm reklamverenler amaçlarına ulaşabilmek için ödedikleri ücrete değer bir sonuca en kestirme yoldan en kısa sürede ulaşmak istiyor. Performans pazarlaması; yeniden pazarlama, programlı satın alma ve arama motorları teknolojilerini kullanarak oluşturulan bir strateji olup markaların amaçlarına göre şekillendiriliyor.
 • Performans pazarlaması internette reklam verilebilecek tüm platformlara yani tüm pazarlama kanallarına girebiliyor. Bu kanalların en başında da arama motorlarının sonuç sayfalarındaki reklamlar geliyor. Görüntü reklam yayınlayan ağlara dahil portallar, Facebook ve Youtube gibi popüler sosyal ağlar arasına reklamlarınızla dahil olabiliyorsunuz. Böylelikle tüm internet kullanıcıları potansiyel müşteriye dönüşebiliyor ya da markanıza aşinalık yaratıp uzun vadeli bir bilinirlik sağlayabiliyorsunuz.
 • Öncelik firmanızın ihtiyaçları ve sizin ne hedeflediğiniz! Ardından hedeflerinize ulaştıracak bir kampanya planlanıyor. Kampanya adımları belirlenirken dijital ortamda yürütülüp iyi sonuçlar alınmış başka kampanyalar da incelenip optimize ediliyor. Performans pazarlaması dahilinde yapılan kampanyalar için en çok Google AdWords, Facebook Ads, Yandex, Bing, LinkedIn Ads kullanılıyor. Kampanyanın ölçümlenmesi de yine bu platformlar üzerinden yapılıyor. Veriler inceleniyor, analizler yapılıyor ve satışı artırmak için düzenlemelere gidilebiliyor. Kampanya planlanırken reklam ajansınız talebinize bağlı olarak hedef kitlelere yönelik tanıtımlar gerçekleştirebiliyor, müşteri kriterlerine uygun kitle özelleştirmeleri yapabiliyor veya daha farklı stratejiler belirleyebiliyor. Ödemeler ise kullanılan dijital araçlara, uygulanan kampanya özelliklerine göre değişkenlik gösteriyor.

Performans Pazarlamasına Dair Hedeflemelerde Öne Çıkan Ödeme Kalemleri

 • Tıklama Başına Ödeme (PPC - CPC): Performans pazarlamasındaki bu maliyet, reklam gösterimi için değil, reklama tıklandığı zaman bütçeden eksiliyor.
 • Görüntülenme Başına Ödeme (CPV): Kampanyanızda Youtube platformunu kullandığınızda karşılaşacağınız bu ödeme kalemi, videonuz 30 saniye boyunca kesilmeden izlendiğinde devreye giriyor. 1000 görüntülenme Başı Ödeme ise CPM - CPT olarak ifade ediliyor. 
 • Hedef Eylem Başına Ödeme (CPL – CPA – CPC - PPA ): Sadece tıklama değil, bilgi veya üyelik için form doldurma, abonelik gerçekleştirme gibi eylemler olduğunda ödeme gerçekleşiyor. Satış Başına Ödemeye ise CPS deniyor. 

Performans Pazarlamasında Kullanılan Dijital Kanallar Neler?

 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu): E-ticaret markalarının birincil amacı, Google başta olmak üzere arama motorlarında ilk sıralarda listelenmek. Performans pazarlamasında site içi ve site dışı (on-site SEO / of-site SEO) çalışmalar firmaların bu hedefine erişmek üzerine kurulu.
 • SEM (Arama Motoru Pazarlaması): Google Analytics ve Google AdWords gibi analiz mekanizmaları kullanılarak arama motorlarına ücretli reklam verip markanın listelemelerde baş sıralarda yer alması sağlanıyor. Bu sayede firmaya erişim çabuklaşıyor.
 • Sosyal Ağlarda ve Arama Motorlarında Reklam: Sosyal ağlarda reklam en çok, hedef kitle belirlemesinin kolaylıkla yapılabildiği Facebook ve LinkedIn gibi platformlarda kullanılıyor. Arama motorlarında kullanılan anahtar kelimelerle ilişkilendirilmiş reklamlar da gösterilebiliyor.
 • Görüntülü Reklamlar (GDN): Web siteleri arasında sörf yapan kullanıcılara yönelik bir strateji olup, aynı sektör sayfalarında dolanan kullanılcılar hedefleniyor.
 • Kullanıcı Deneyimleri Pazarlaması: İnternet kullanıcılarının ürünü satın alma süreçlerinde (alım öncesi ve aldıktan sonra) geri dönüşlerini değerlendirip, süreci iyi yönetmek için stratejiler belirleniyor.
 • Programlı Satınalma: Reklamverenlerin en çok tercih ettiği reklam sunumlarından biri olan programlı satınalma tekniğinde doğru zamanda doğru kitleye ulaşmak için (gerçek zamanlı hedefleme – Real Time Bidding) ajans çalışmaları yapılıyor. Reklamverenler, performansı güçlü platformlarda hedefli reklam yapabilmek için teklif veriyor.
 • Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing): İnternet üzerinden gerçekleştirilen bir doğrudan satış tekniği olan Affiliate Marketing kazan – kazan prensibi üzerine kurulu bir strateji. Blog veya görüntülü video yayınlayan platformlarda işlem başına maliyetlendirme (CPA) yapılıyor. Bu stratejide satış ortağı, reklamını yayınladığı firmadan komisyon alıyor.

Performans Pazarlaması Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Kolaylığı, esnekliği ve uygun bütçeli oluşuyla en çok uygulanan pazarlama stratejilerinden olan performans pazarlamasında kurulan satış planının kısa vadeli olmaması önem taşıyor. Hiçbir platform kısa vadede müşteri sadakati sağlamayacağından yapılan tüm çalışmaların uzun vadeye yayılması gerekiyor.
 • Reklamverenlerin şirket hedefleri için performans göstergelerinin sürekli gözden geçirilmesi, metriklerin doğruluğu ve KPI’lar da oldukça önemli!
 • Reklamlarda kullanılan dilin akıcılığı, özgünlüğü ve dinamikliği hedef kitleyi etkilemeyen en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Oluşturulacak metinlerin kopya ve birbirini tekrar eden metinler olmaması gerekiyor. Aynı zamanda heyecan uyandıran, ilgiyi canlı tutan kaliteli görseller de kampanya dinamizmini koruyor. Fakat görsel ve metin seçimlerinde ne kadar titiz davranılsa da bu gösterimlerle sık sık karşılaşmak kullanıcıları sıkabiliyor. Frekanslarını ayarlayıp doğru zamanlarda kendinizi hatırlatmak, dikkat edilecek püf noktalardan biri.