Outbound Marketing Nedir?

Outbound Marketing Nedir?


Outbound Marketing, geleneksel pazarlama ve reklam sistemlerinden alışık olduğunuz kitlesel pazarlama yaklaşımını temel alır. Eğer yeni bir şirket kurmuşsanız, yeni bir hizmet sunuyorsanız, daha önce hiç yapılmamış bir ürünün peşinde koşuyorsanız veya pazarda çok yeniyseniz; kısaca herhangi bir gerekçeyle henüz hedef kitleniz oluşmamışsa veya potansiyel hedef kitleniz sizden haberdar değilse yapmanız gereken şey tam olarak Outbound Marketing’tir. Bu yaklaşımın amacı kabaca, potansiyel müşteriye SMS, e-posta, e-bülten, banner, sosyal ağlarda tek yönlü bildirim gibi çeşitli yöntemlerle ulaşmak ve ona ürünleriniz hakkındaki mesajları iletip satın almaya yönlendirmektir.

Ne var ki markalar için elzem bir çalışma olan Outbound Marketing oldukça maliyetlidir. Zira bugün bir televizyon reklamı için ayırmanız gereken bütçe veya kitlesel bir PR çalışması yürütmek için ajanslara ödemeniz gereken tutar hayli yüksek. Ancak Outbound Marketing çalışması yapmadan, yani farkındalık yaratmadan Inbound Marketing’e başlamanız mümkün değil. Bu yüzden önce kendinize bir yer edinip öğrenmeli, öğretmeli ve farkındalık yaratmalı; ardından daha küçük bütçelerle doğrudan hedef kitleye yönelik çalışmalara başlamalısınız.

Peki, tüm bunlar için hangi adımları izlemelisiniz?

Adım adım Outbound Marketing

Hayalinizdeki müşterilerin kim olduğunu belirleyin

Tam olarak kimlere ulaşmak istediğinizi netleştirin. Böylece karşınızdakileri tanıyabilir, nerede, ne zaman ve nasıl bulunmanız gerektiğini planlayabilirsiniz.

Rakiplerinizden ayrışın

Rakiplerinizi ve paylaştığınız hedef kitleyi analiz edin. Hedef kitlenizin beklentilerine rakiplerinizin nasıl yanıt verdiğini irdeleyin. Böylece kendi markanızla karşılaştırma fırsatı bulabilir, kimi beklentiler için yenilikçi çözümler bulabilir veya yeni bir ihtiyaç doğurarak fark yaratabilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizin iletişim bilgilerini edinin

İnsanları kendinizden haberdar etmeden beklentilerini sizin aracılığınızla karşılamalarını beklemek pek de mümkün değildir. Dolayısıyla onlara ulaşmaya çalışmalı, bunun için bir müşteri listesi hazırlamalısınız. Bu sayede e posta, telefon veya kimi sosyal medya platformları gibi pek çok kanal ile karşılarına çıkabilir, kendinizi tanıtabilir ve güçlü bir iletişimin ilk adımlarını atabilirsiniz.

Müşterilerinizi hedefleyen içerikler oluşturun

Hedef kitlenizi bilgilendirecek, soru işaretlerini giderecek veya sunduğunuz ürün veya hizmete dair  bilgi verecek yararlı içerikler üretin. Böylece sorularına sizde yanıt bulan potansiyel hedef kitlenizi birer müşteriye dönüştürebilirsiniz.

Sosyal medyayı etkin kullanın

Sosyal medya, potansiyel hedef kitlenizle diyalog kurmanız gereken en önemli mecralardan biridir. Sizin de orada olduğunuzu göstermeli, gerek yaratıcı içerikler gerekse hedef kitle odaklı sosyal medya reklamlarıyla karşılarına çıkarak yönlendirmelerde bulunmalısınız.