Inbound Marketing Nedir?

Inbound Marketing Nedir?


Inbound Marketing, belli bir sınırın içinde kalan hedef kitleyle kurduğunuz iletişim olarak tanımlanabilir. Yani ürettiklerinize gerçekten ihtiyaç duyan hedef kitleyi yakalamanız ve bu kitleyle iletişim kurmanız anlamına gelir. Örneğin pazarlama çalışmalarınız kapsamında dilediğiniz başlık altında herhangi bir içerik üretebilir ve bunları sunarak ihtiyacı olan kitlelerin bulmasını bekleyebilirsiniz. Bunun yerine, ürettiklerinize ihtiyacı olan hedef kitlenin beklentilerini anlayarak doğru noktada doğru içeriği karşılarına çıkardığınızda Inbound Marketing yapmış olursunuz. Peki Inbound Marketing yaklaşımı kapsamında hangi adımları izlemelisiniz:

- Sosyal medyadaki yorumlara bakmalısınız.

- Trend analizleri üzerinden sitelerde insanların neleri aradığını keşfetmelisiniz.

- Arama yaparken kullandıkları anahtar kelimeleri analiz ederek ihtiyaçlarını anlamalısınız.

- Kendi siteniz altında kitlenizin soru ve ihtiyaçlarına yanıt veren içerikler oluşturmalısınız.

- Saptadığınız anahtar kelimeleri bu içeriklerin başlığına taşımalısınız.

- Hedef kitlenizi dinlemeli, doğru kitleye doğru söylemlerle temas ettiğinizden emin olmalısınız.

İzleyeceğiniz bu stratejiyle, internette kalabalık yaratmadan insanların aradığı şeyi doğru rafta, yani sizde bulmasını sağlayabilirsiniz.

Birden çok mecrada hedefi tam 12’den vurun!

Inbound Marketing yaklaşımını pek çok mecraya entegre edebilir, böylece aktif olduğunuz her alanı verim bakımından daha etkin hale getirebilir, bu mecralar üzerinden hedeflediğiniz asıl kitleye doğrudan temas edebilirsiniz. Bu noktada yanılgıya düşmemeniz gereken en önemli konu, sosyal medyanın interaktif olmasının sizi Inbound Marketing çalışmalarına sürüklemeyeceğidir. Elbette ileti zincirleri yazıp kendi ürün ve çalışmalarınıza dair başlık ve görsellerle bir kalabalık yaratabilirsiniz. Inbound Marketing’te ise gerçekten üretiminize ihtiyaç duyan kitlenin sorularını anlayabilir ve ihtiyaç duydukları içeriği sosyal medya kanallarınızdan yayınlayarak hem takipçi sayınızı artırabilir hem de pazarlama çalışmalarınızda verimliliği yakalayabilirsiniz. Aynı metodolojiyi e-posta pazarlaması için de kullanabilirsiniz. Gönderim listeleri bulup oradaki e-posta adreslerine üretimlerinizi göndermek ve bir posta kutusu kalabalığı yaratmak yerine, örneğin bir anket aracı oluşturup bu hedef kitle içinde gerçekten size ilgi duyan kitleyi ayırt edebilir, yani lead toplayabilirsiniz. Bunların üzerine daha önce iletişimde olduğunuz kitleyi ekleyerek ihtiyaçlarına yönelik doğru içerikleri e-posta içeriklerinize dahil edebilir, böylece hedefi tam 12’den vuracak bir iletişim süreci tasarlayabilirsiniz.

Siz de işinizi büyütmek ve çağı yakalayan hamlelerle kulvarınızda fark yaratmak istiyorsanız, “olmaz” diyenlere kulak asmadan önce Olmadık Projeler ekibiyle tanışın. Çünkü bize göre “olmaz, olmaz!”