Damla damla pazarlama: Drip Marketing

Damla damla pazarlama: Drip Marketing

E-mail pazarlaması veya e-mail marketing, şüphesiz dijital pazarlama çalışmalarının olmazsa olmazlarındandır. Üstelik oldukça da etkili bir yöntemdir. Ancak günümüzde hala toplu mail gönderme olarak algılandığından ve stratejik bir planlamayla uygulanmadığından etkili bir pazarlama aracı olmadığı gibi bir yanılgının oluştuğunu görüyoruz. Peki, başarılı ve etkili bir e-mail pazarlaması nasıl yapılır? İşte karşınızda: Drip Marketing! Bir diğer adıyla Damla Pazarlama!

Drip marketing, yani damla damla pazarlama

Adını İngilizce damla anlamına gelen ‘drip’ kelimesinden alan Damla Pazarlama (Drip Marketing), potansiyel müşteriyi nazikçe harekete geçmeye teşvik etmek için parçalara bölünmüş ve uzun bir süreye yayılan dijital pazarlama stratejisidir. “İşte, bu mail marketing değil mi?” dediğinizi duyar gibiyiz. Yöntem olarak evet ancak strateji ve uygulama olarak çok daha kompleks bir kurgudan bahsediyoruz.

Söz konusu stratejinin temelinde, adından da anlayacağınız üzere, “Damlaya damlaya göl olur” deyimi yatıyor. Günlük hayattan küçük bir örnek verecek olursak, tıpkı bir online kursa abone olduğunuzda kurs videoları, testler, gelişim anketleri, hatırlatmalar, pekiştirme dersleri vb. içeren e-postalar almanız gibi düşünebilirsiniz. Aslında sahip olduğunuz lead ile yürüttüğünüz satış sürecinde (sales funnel) mail üzerinden etkileşime geçerek kişiye özel planlanmış küçük adımlarla yaklaşmanızı ve süreci satış ile sonlandırmanızı kapsıyor. Süreci formülize edersek; önce potansiyel müşterinizin davranışını takip ediyor, ilgi çekici bulacakları içeriklerden parçalar halinde paylaşıyor, gönderdiğiniz e-postaya yönelik eylemlerine bakıyor ve satın almaya hazır oldukları anı yakalıyorsunuz. Nasıl mı? Gelin, daha detaylı bakalım:

Etkili bir e-mail pazarlaması, senaryo ve koşullara bağlı kalmaktan geçer

Bir online giyim mağazanız olduğunu ve sitenize üye müşterilerinizden birinin sepete birkaç parça abiye elbise eklediğini düşünelim. Ancak, tam satış beklerken sepetteki ürünlerin bırakıldığını ve kişinin sayfadan ayrıldığını görüntülediniz. Birkaç saat içinde satışa dair herhangi bir hareketlilik yoksa “Sepetinizdeki ürünleri unuttunuz mu?” konulu bir e-posta gönderebilirsiniz. İşte, ilk drip marketing cemresi dijital pazarlama çalışmalarınıza düştü bile! Şimdi sıra, gönderdiğiniz e-posta açıldı mı diye bakmakta. Eğer açılmış ise iletişimi sürdürmek için yeşil ışık yandı demektir. Peki ya sonra? İşte bunu sizin belirlediğiniz senaryo ve koşullar belirleyecek.

Kilit nokta, kişiselleştirilmiş e-posta

E-posta açılmasına rağmen hala satışa yönelik bir adım yok mu? O halde müşterinizin abiye kıyafetlere olan ilgisine dair yanılma payınızın olmadığı bir çıkarım yapabilirsiniz. Örneğin, bir davete katılacağını ve bunun için bir elbise aradığını düşünebiliriz. Şimdi sıra, davetin en şık kadını olabileceğini ona hatırlatmakta: Davetin en şık kadını olmaya hazır mısın? Sepetindekileri tekrar gözden geçir! / Yeni koleksiyonumuz seni bekliyor! / Bunları da beğenebilirsin!

Müşterinin profiliyle birebir örtüşen, kişiselleştirilmiş içerikler, markaların "Seni tanıyorum, senin ihtiyaçlarını gözetiyorum” diyebilmesinin en etkili yoludur. Burada temel nokta, e-posta pazarlama içeriğinin müşterinin verdiği tepkilere bağlı olarak geliştirilmesidir. Yani, abiye kıyafetlerle ilgilenen bir müşteriye spor ayakkabıya yönelik bir e-posta değil, kıyafetiyle kombinleyeceği topuklu ayakkabı, çanta veya takıları içeren bir içerik göndermek gerekir.

Drip marketing, mükemmel zamanlama demek

Görebileceğiniz üzere müşterinizi veya potansiyel müşterilerinizi tetiklemek istediğiniz konu, pek çok şeye yönelik olabilir. Bu bir kitap satın alma, yarıda kalmış bir işlemi tamamlama, bir ürünün ücretsiz denemesine kaydolma veya bir bloga abone olma olabileceği gibi eylemsizlik yani satın alma işlemini tamamlamama, bir e-postayı açmama, uygulamayı bir süre kullanmama da olabilir. Burada kişiselleştirme kadar kritik olan bir diğer nokta, zamanlamadır. Örneğin, bir müşteri adayı söz konusu olduğunda ona ilk e-postayı göndermek için 3 gün beklemek veya birinci e-posta gönderildikten sonra ikinci e-postayı göndermek için ilk e-postanın belirli bir bağlantısına tıklamasını beklemek, etkili bir e-posta pazarlama stratejisidir.

Unutmayın, attığınız her adım lead’inizin satın alma eylemine yakınlığına göre farklılık gösterir. Bu nedenle kişiye özel içerik kurgusu ve zamanlama oldukça önemlidir. Kimi zaman önceliğiniz farkındalık yaratmak veya önerilmek olabilirken, kim zaman satışın gerçekleşmesi veya sadakat için tekrarlanan satın alma davranışları da olabilir. Bu noktada satış tünelini hatırlamak faydalı olacaktır.

Artık damla pazarlama deyince zihninizde bir fikir oluştuğuna göre sürecin pratik kısmına geçebiliriz.

E-posta pazarlama hizmetlerinden yararlanın

Eğer müşterilerinizi iyi takip ediyor ve iyice tanıdığınıza inanıyorsanız, onları harekete geçirmek istediğiniz konuları belirlediniz ve etkili bir e-mail pazarlaması için hazırsınız demektir. Bu plan çerçevesinde toplu mail gönderme gibi bir yol izlemeyeceksiniz. Bunun yerine hedef kitlenizi segmente ederek kişiselleştirilmiş e-posta pazarlama içeriklerini önceden hazırlamanız, otomatik hale getirmeniz ve belli bir senaryoya sadık kalarak göndermeniz gerekecek. Durun durun, Excel veya Numbers’ta gruplayıp Gmail üzerinden mail göndererek değil! Biz sizin için yararlanabileceğiniz profesyonel e-posta pazarlama hizmetlerini derledik.

En etkili 5 e-posta pazarlama hizmeti

MailChimp

MailChimp, kendi e-posta tasarımlarınızı, e-posta listelerinizi ve otomatize edilmiş e-posta kampanyalarınızı hazırlayabileceğiniz ve topladığınız yüzlerce lead’e e-posta pazarlaması yapabileceğiniz bir yazılım. Üstelik kodlama veya HTML bilginiz olmasına da gerek yok. Sistem üzerinden kişiselleştirilmiş şablonlar oluşturarak tek seferde hedeflediğiniz kitleye e-posta göndermek oldukça kolay. Yazılım, RSS ile e-posta gönderimi, AB testi, WordPress,  Facebook,  PayPal, majör CMS sistemleriyle bütünleşik çalışabilme gibi özellikleriyle de öne çıkıyor. Paketler ise aylık $9,99’dan başlayarak $299,99’a kadar uzanıyor. Henüz yolun başında olanlara müjde! Bu e-posta pazarlama hizmetinin ücretsiz bir paketi de mevcut. Kapsamı diğer paketlere oranla çok kısıtlı olsa da ilk adım için hayli iyi bir fırsat olduğunu not düşelim.

GetResponse

Shutterstock'tan 5000 adet lisanslı görüntüyü kullanarak sadece birkaç tıklama ile profesyonel kampanyalar oluşturabileceğiniz GetResponse, "akıllı HTML" olarak bilinen ve müşterilerinizin tercihlerine ve eylemlerine bağlı olarak farklı görüntüler, CTA'lar ve ifadeler göstermenize olanak sağlayan dinamik içerikler üretmenize olanak veren bir e-posta pazarlama yazılımı. Ayrıca kampanya raporlarını görüntülemek ve kişilerin etkinliklerini ve davranış biçimlerini keşfetmek için içgüdüsel e-posta analitikleri ile de iyi bir yol gösterici. Facebook, PayPal Shopify, Instagram, Wordpress gibi çeşitli altyapılarla entegre çalışabiliyor. Gelişmiş e-posta analizleri ile de e-posta açmaları, tıklamalar, geri dönmeler, mobil görüntüleme istatistikleri, e-posta karşılaştırmaları gibi kampanyanızın sonuçlarını izlemenizi sağlayacak özellikler sunuyor. Yazılımın paketleri ise aylık $15‘dan $99’a kadar çeşitleniyor. Ayrıca kapsamını kendinizin belirlediği bir paketle ilerlemek isterseniz, teklif alabiliyorsunuz.

Constant Contact

Constant Contact, güçlü liste oluşturma araçlarıyla öne çıkan bir e-posta pazarlama hizmeti. Bu yazılım ile verilere dayalı olarak listenizdeki kişileri bölebilir, böylece en alakalı içerikleri gönderebilirsiniz. Ayrıca kişi yönetimi noktasında da bir hayli kolaylık sağlayan Constant Contact, kişileri Outlook, Eventbrite, Salesforces ve diğer hizmetlerden otomatik olarak sisteme aktarabilmenize olanak tanıyor. Abonelikten çıkanları, sayfayı terk edenleri ve pasif e-postaları güncelliyor, açmadığı e-postaları otomatik olarak tekrar yolluyor. Bu süreçte e-posta açılma oranı, tıklamalar, teslim edilebilirlik oranları gibi verileri bir araya getirerek drip marketing stratejinizde iyileştirmeniz gereken kısımlara ilişkin önerilerde de bulunuyor. Yazılımın paket fiyatları ise aylık $20$ -  $45 arasında değişiyor.

AWeber

Daha çok küçük ve orta ölçekli işletmelere uygun olan AWeber, 700’den fazla mobil duyarlı şablonu ve barındırdığı 600 den fazla stok görseliyle dinamik bir e-posta içeriği oluşturmanıza yardımcı olan bir e-mail pazarlama yazılımı. Pek çok popüler CRM, e-ticaret, potansiyel müşteri üretici, araştırma ve webinar hizmetleriyle entegre çalışabilme özelliğiyle de kişi yönetiminde büyük kolaylık sağlıyor. 30 gün ücretsiz deneme sürümü bulunan yazılımın aylık paket fiyatları $19‘dan başlıyor.

ActiveCampaign

ActiveCampaign, özellikle e-posta içeriğini özelleştirmede oldukça başarılı bir drip marketing aracı.  Öyle ki, mevcut şablonları kullanma veya kendi şablonunuzu sıfırdan oluşturma seçeneklerinin yanı sıra içerik tasarımını özelleştirmenize yardımcı olacak bir de e-posta editörü bulunuyor. Ayrıca otomasyon haritasından mesaj iş akışını oluşturmanıza ve mesajların bağlantılarını görebilmenize de imkan tanıyor. Muhasebe, analitik ve CMS uygulamalarından, satış, destek ve müşteri adayına odaklanan hizmetlere kadar çeşitli uygulama ve hizmetlere de entegre çalışabiliyor. Bu e-posta pazarlama hizmetinin öne çıkan bir diğer özelliği de hangi paketi seçerseniz seçin sınırsız mesaj yollayabilme hakkına sahip olmanız. Dilerseniz 14 günlük deneme süresinin ardından yazılımın ayda $9'dan başlayan paketlerinden yararlanabilirsiniz.