Dijital Pazarlama Stratejisi Kurgularken Sık Yapılan Hatalar

Dijital Pazarlama Stratejisi Kurgularken Sık Yapılan Hatalar

Dijital pazarlama, hataya en açık mecralardan birisidir. Bunun en önemli nedeni, dijital pazarlama stratejisi ve kurgusu ne olursa olsun, muhakkak manuel girişlerin olacağı gerçeğidir. Pazarlama departmanı, oluşturulmuş en mükemmel strateji süreçlerinde bile, minimal de olsa insan hatalarının var olacağını öngörür. Ancak kimi zaman bu durum, öngörülen şartları aşabilir. Büyük marka ve ajansların, özellikle kendileriyle ilgili kampanya çalışmaları ve pazarlama stratejilerini kurgularken bile sıkça bu hatalara düştükleri görülür. Stratejiyi kurgularken üretimin yanı sıra kontrolün de fazla olmasının nedeni budur. Kontrolsüz kurgulanan pazarlama stratejileri genellikle tekrara düşer, disiplinini kaybeder ya da aşağıda okuyacağınız bir dizi istenmeyen süreçle karşı karşıya kalabilir:

Hedefin Net Olarak Tanımlanmaması 

Bir dijital pazarlama stratejisi kurgulamadan önce, hedef tanımlanması çok önemlidir. Hedef kitlenizin ya da hali hazırda sizden alışveriş yapan müşterinizin demografisini bilmeniz gerekir. Müşteri tarafında, onların bazı temel ihtiyaçlarını kavramış olmanız beklenir. Ancak ne yazık ki bu bilgileri çok iyi bilir vaziyette olsanız da bu durum müşterilerinizi tam olarak anlamış olduğunuzu göstermez. Hedef kitlenizin karakterinin kurgulanması önemlidir. Müşterilerinizin nelere itiraz edeceğini, nelerden hoşlanmayacağını ve neleri yakın bulacağını kendi kurgulamalarınızla geliştirmeniz önemlidir. Bu, sizin hedefinizi net olarak tanımlamanızı sağlayacaktır. Hedefi netleştirmediğiniz takdirde, hedef kitlenize ulaşsanız bile onları nasıl etkileyeceğinizi tam olarak çözümlemeniz söz konusu olmayabilir. Böylelikle, içine hedef kitlenizi de kattığınız daha büyük bir kitleye seslenmiş olursunuz. Hedef kitleniz kendisini özel hissetmez ve dolayısıyla da stratejiniz çöker.

Sürekli Yeni Müşterilere Odaklanmak

Tecrübeli e-ticaret sitelerinin en önemli kurallarından biri, eski müşterilerin "cepte" olduğunu düşünmektir. Sadece yeni müşterilere yönelik dijital pazarlama stratejileri, e-ticaret siteleri için kabul edilemez bir yanlış olarak yorumlanır. Var olan müşterinin sadakatinin sürdürülebilirliği, yeni müşteriyi markanıza bağlayacaktır. Günümüz e-ticaret alışveriş yönelimlerinde, tüketici, alışveriş yapmadan önce diğer müşterilerin yorumlarını araştırarak satın almaya karar verir. Online alışverişlerde müşteri memnuniyetinin çeşitli katmanları bulunur. Tüketici, şirketten memnun olsa bile markadan ya da üründen hoşnut olmayabilir ya da şirketin hizmeti, ödeme kolaylığı ve ürünün kalitesi onu tatmin etmeyebilir. Dijital pazarlama stratejisinde, yeni müşterilerine odaklanan şirketlerin isimleri, bir süre sonra şikayet sitelerinde görülmeye başlar. Yeni müşteriler için hazırlanan pazarlama stratejisinin yanı sıra, eski müşteriler için de onlara özel belli içeriklerin yer aldığı çeşitli paylaşımlar yapılabilir. Bu, daha önce yaptıkları bir satın alma deneyimini yansıtmak ya da onlara özelleştirilmiş doğum günü teklifleri sunmak gibi çözümlerdir.

Arama Motorlarında Güncellemeleri Takip Etmemek

Hiçbir e-ticaret sitesi, arama motorlarında yukarı çıkacağına güvenerek hayata atılmaz. Ancak bilinen markaların, arama motorlarında görünmemesi müşteri tarafında güven kaybı yaratan bir unsur olarak belirginleşir. Bu nedenle arama motorlarının güncellemelerinin sürekli takip edilmesi önemlidir. Sitenizin mobil cihazlara uyumlu olması, akıllı telefon, tablet ve benzeri dijital ortamlarda da tüketici uyumlu şekilde çalışması gerekir. Araştırmalara göre tüketiciler, son iki yıldır e-ticaret sitelerine masaüstü yerine mobil cihazlardan girmeyi tercih ediyor.

Müşteriyle Yeterli İletişimi Kurmamak

Birçok internet sitesi, ürünü koyduğu vitrin ve yazılı olan içerikle müşteriye ulaştığını düşünür. Bu kısmen doğrudur. Ancak, bazı müşterilerin sormak istedikleri sorular olacaktır. Bu durum, özellikle kampanyalarla ilgili dijital pazarlama kurgusu yaptığınızda daha çok ortaya çıkar. Müşterilerinizle konuşmalı, onların sorularını yanıtlamalısınız. Eğer siz birebir yanıtlayamıyorsanız, bir çevrimiçi platform oluşturarak müşterilerinizin birbiriyle konuşmasını sağlamalısınız. Her bir müşteri, onu takip eden kişiler demektir. Sizinle iletişime giren kişinin takipçileri de sizinle yaşayacağı durumu izleyerek, sizden alışveriş yapıp yapmamaya karar verecektir. Bu karar çok hızlı olur ve bir daha üzerinde düşünmezler. Bu nedenle müşterinizle interaktif bir kurgu belirleyin, eğer müşterilerinizin konuşacağı bir mecra oluşturduysanız da arada bir onlara dokunun, sorularını yanıtlayın.

Nitelikli İçeriklere Odaklanmamak

Ürününüzü anlattınız, anahtar kelimeleri kullandınız, doğru şekilde bir içerik yazdınız ama aslında sayfalarca yazdığınız içerik, toplamda bir paragraf edecek kadar bilgi taşıyorsa bu doğru içeriği yazmadığınızı gösterir. Eskiden bu uzun ve tekrarlı anlatımlara herkes inanırdı. Ancak şimdi arama motorları da müşteriler de bu tür içerikleri dikkate almıyor. Bu nedenle sadece niceliksel olarak değil, niteliksel olarak da pazarlama stratejinize uygun içerikler üretmeniz gerekir. İçeriği neden yayımladığınızı biliyor olmak, hedef kitlenizi tam olarak tanımak ve hedef kitleye doğru içerikle seslenmek de çok önemlidir. Bunun için öncelikli olarak, hedef kitlenizin sorunlarına odaklanmanız gerekir. Hedef kitleniz ne istiyor, ihtiyaçları ve beklentileri neler? Bu soruların yanıtlanacağı içerikler oluşturmanız önem taşır. Metin içinde anahtar kelimelerinizi kullanmayı unutmayın.

E-Mailing Çalışmalarında Özgün İçerikler Oluşturmamak

Dijital çağın en eski yöntemlerinden biri de olsa, e-mailing, oldukça işe yarayan bir yöntemdir. İçerik kalitesi ve özgünlüğü bu nedenle büyük önem taşır. Hem tasarımın hem de metnin özgün ve hedef kitledeki her bir bireyin kendisini özel hissetmesini sağlayacak şekilde kurgulanması önemlidir. Gereksiz tasarım detayları, fazla içerikler müşteriyi kaçırır. Ancak, en çok kaçıran detaylardan bir tanesi de e-mail metninin ve görsellerinin her yerinden indirim, ödeme avantajı, fırsatlar gibi kelimelerin çıkıyor olmasıdır. Bu, tüketicinin satın alma motivasyonunu düşürür ve ürünün veya hizmetin bu fiyata bile değmeyeceğini düşünür. Aynı şekilde, ürün ya da hizmet bu fiyata değse bile, tüketici kendisini bu ürünü alacak kadar değerli görmediği bir psikolojiye girebilir. Markaların e-mail gönderilerini, müşterilerinin gereksinimlerine ve kriterlerine göre hazırlayarak göndermeleri önemlidir.

Doğru Analiz Edilmemiş Reklam Harcamalarına Gitmek

Özellikle yeni açılan şirketler, sosyal medya platformlarına ve arama motorlarına çok fazla para harcar. Bu mecralara verilen reklamların, hedef kitleyi sürükleyerek markaya getireceğini ve bir anda ticaretin çok üst seviyelere ulaşacağını düşünürler. Ancak şöyle bir gerçek var ki; müşteri, reklamdan nefret etmektedir. Gelişigüzel reklamların, çeşitli kullanıcıların önüne düşmesi ve kullanıcının bu reklama ilgi duyarak, yönlendirilen siteye gitmesi gerçekleşse de siteye yönlenmiş müşteriye seslenmede çeşitli zorluklar yaşanır. Tüketici motivasyonunu kaybeder, heves duymaz ya da o ürünü o markadan istemeyebilir. Bunun yerine, tamamen hedef kitlenin isteklerine odaklanılarak üretilmiş bir reklam, kısıtlı kitle içinde çok daha efektif olacaktır. Özellikle viral videolar çok fazla ilgi çeker. Reklam içeriği olarak markanın yer almayacağı viral bir video ile hedef kitleyi kazanmanız mümkündür.

Analitiklere Bakmayı İhmal Etmek

Sitenizin ne durumda olduğunu gözler önüne seren çok faydalı uygulamalar bulunur. Bu uygulamalarla, hangi stratejinin işe yaradığını ve hangisinin işe yaramadığını da çok rahat görebilirsiniz. Sosyal medyada, gönderdiğiniz bir postun altına gelen yorumlar, beğeniler ya da takipçi sayısının artmasıyla da stratejinizi anlamanız mümkündür. Bu, daha çok gönderi üzerinden gelen beğeniler ve analizlerdir. Ancak süreli analizler ve müşterilerin hareketlerini belirlemek için Google Analytics gibi yerler çok önemli ve yararlıdır. Tutarlılığınızı elden bırakmadan çalışmaya devam etmeniz, hedefe ulaşmanız için yeterli olacaktır.