Dijital Pazarlama için TikTok Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dijital Pazarlama için TikTok Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dijital dünyaya 2016’da dahil olan TikTok, kısa zamanda Asya ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye ve Rusya başta olmak üzere dünyanın 150’den fazla ülkesinde popülerlik kazandı. 2019 yılında son 10 yılın en çok indirilen 7. mobil uygulaması oldu. Ekim 2020 itibarıyla da uygulamanın mobil indirme sayısının dünya çapında 2 milyarı aştığı duyuruldu. Uygulamanın aktif kullanıcı sayısının ise aylık 850 milyona çıktığı tahmin ediliyor.

Son dönemlerde adını sık sık duymaktan ziyade markalarla yan yana görmeye başladığımız TikTok, bugün dijital pazarlama türlerinden biri olan video pazarlama çalışmaları için de etkili bir sosyal medya platformu olarak karşımıza çıkıyor. TikTok; Facebook gibi platformların sosyal medya platformunun ötesinde, bir haber platformuna dönüştüğü günümüzde salt eğlence için tercih ediliyor. Özellikle genç kitlelere (Z Kuşağı ve Millenials) ulaşmak isteyen markalar ise yönünü bu sosyal medya platformuna çeviriyor.

TikTok neden dijital pazarlamada yükseliyor?

Facebook veya Instagram gibi alışılagelmiş ve artık geleneksel olarak tabir ettiğimiz sosyal medya ağlarından farklı olarak daha dar ama etkin bir kitleye hitap eden TikTok, özellikle hedef kitlesi 16-24 yaş aralığında olan markaların dijital pazarlama çalışmalarına giderek daha fazla dahil oluyor. Hubspot’un yaptığı bir araştırmaya göre tüketicilerin %54'ü tercih ettikleri markaların daha fazla video içeriği oluşturmasını istiyor. Tam da bu noktada TikTok’un dijital pazarlama çalışmalarına dahil edilmesinin ana sebeplerinden biri açığa kavuşmuş oluyor. Çünkü TikTok, markalara video pazarlama için önemli bir alan açıyor. Peki, sadece bu mu? Tabii ki değil.

Eğer TikTok’u markanızın dijital pazarlama stratejisine entegre etmeyi düşünüyorsanız, uygulama hakkında bilmeniz gereken pek çok şey var. Biz en önemlilerini sizler için derledik; hazırsanız sizi bir paragraf aşağıya davet etmek isteriz.

Dijital pazarlama çalışmalarında TikTok hakkına bilinmesi gereken 5 madde

1) Video pazarlama için hedef kitle belirlemeyi kolaylaştırır

TikTok, algoritmasının kullanıcı alt kümesi özelliği ile içerikleri bir nevi oylamaya sunar. Bu kapsamda videoyu önce küçük bir kullanıcı alt kümesine gösterir. Bu küçük kitle, platformdaki geçmiş hareketlerine göre video ile ilgilenmesi muhtemel kullanıcıları kapsar. Bu kitle video ile ilgilenir, paylaşır ve söz konusu video sağlayıcıyı yüksek bir izlenme oranına ulaştırırsa TikTok, videoyu ilgi alanları bu kitleye benzeyen daha fazla kullanıcıya gösterir. Tekrar eden bu süreç, zamanla hem video pazarlama için hedef kitle belirlemeyi kolaylaştırır hem de içerik sağlayıcısının nasıl video içerikleri üretmesi gerektiğine dair kılavuz oluşturur. Öte yandan durumun tam tersi şekilde seyredebileceğini de not düşmek gerekir. Videonun gösterildiği ilk kullanıcı alt kümesi, içeriğe beklenen etkileşimi vermezse TikTok, içeriği daha az kullanıcıya gösterir ve erişim sınırlanmış olur. Bu noktada önemli olan, içerikleri oluştururken tüm işi TikTok algoritmasına bırakmak yerine markanın hedef kitlesini iyi analiz ederek kitleye uygun, başarı potansiyeli yüksek içerikler oluşturmaya gayret etmektir.

2) Özgün içerik şarttır

Bir içeriğin TikTok’ta öne çıkarak popüler olması, çoğunlukla yaratıcılığa bağlıdır. Önemli olan bir trend veya akım başlatmak değil, bu akıma özgün bir içerikle dahil olarak fark yaratmaktır. Örneğin markaları bir akıma dahil ederken benzerliklerden sıyrılmak, marka ve hedef kitlesi arasında bağ kuracak, markanın faaliyet gösterdiği coğrafyanın insanına hitap eden bir bakış açısı yakalamak daha etkili olacaktır. Yani platformda ilgil görmenin şartlarından biri, söz konusu bir espri olduğunda dahi markaya ait özgün bir sürüm yaratmaktır. Bu noktada popüler olan bir akım için hedef kitleden marka adına video içeriği üretmesini talep etmek bile etkileşimi artırarak büyük bir etki oluşturabilir.

3) Video pazarlama çalışmalarını analiz etme imkanı sunar

TikTok algoritması, kullanıcıların ilgi alanlarını, yani ne tür videolar görmek istediklerini belirlemek ve buna uygun bir akış oluşturmak adına videoya verilen etkileşimleri analiz eder. Bu analizler, video sonuna kadar izlendi mi, paylaşıldı mı, kaçıncı dakikaya kadar izlendi, kullanıcı video ile karşılaştığında “ilgilenmiyorum” seçeneğine tıklamak veya içerik sağlayıcının gönderilerini gizlemek gibi olumsuz bir geribildirim verdi mi gibi pek çok soruya yanıt verir. Bu özellik, video pazarlama çalışmanızı izlemenize imkan verir ve veri odaklı çıkarımlar yaparak bir sonraki video içeriklerinizde nelerden kaçınmanız ve neleri uygulamanız gerektiğine dair önemli ipuçları sunar.

4) Dijital pazarlama stratejiniz için yol gösterir

TikTok, yararlandığı yapay zeka teknolojisi sayesinde platformda popüler olmanız için yol gösterir.

Trendleri, videolarda öne çıkan kategorileri, müzikleri ve hashtagleri önererek sosyal medyanın gündeminde neler olduğu konusunda fikir sahibi olmanızı sağlar. Bu sayede dijital pazarlama stratejinizi oluştururken değineceğiniz konu başlıklarını belirlemenizi kolaylaştırır ve etkili bir video pazarlama çalışması yapmanızın önünü açar.

5) Sosyal medyada organik bir takipçi kitlesi kazanmanızı sağlar

TikTok, kullanıcılarına “sizin için” adını verdiği bir öneri sayfası sunar. Bu sayfa, kullanıcının ilgi alanına uygun olan popüler videolardan ziyade, az sayıda takipçisi olan bir kullanıcının içeriğini de tavsiye edebilir. Yani; yüksek takipçili hesaplar tarafından paylaşılan videoların yüksek görüntülenme sayılarına ulaşma şansı daha yüksek olsa da platformun öneri sisteminde esas kriter bu değildir. Etkileşimler, beğenilen ve paylaşılan videolar, videonun başlığı, videoda kullanılan müzikler, hashtagler, dil tercihi, cihaz türü, konum gibi pek çok değişken vardır. Örneğin bir kullanıcının uzun bir videoyu baştan sona izlemiş olması, TikTok’un söz konusu videonun üreticisini öne çıkarması için çok daha güçlü bir argümandır. Bu yapı, sosyal medyada organik bir takipçi kitlesi kazanmanız için etkilidir.

Özellikle Z kuşağına ulaşmak isteyen markalar için oldukça etkili bir sosyal ağ olarak karşımıza çıkan TikTok, analitik yapısı ve algoritmalarıyla video pazarlama çalışmalarında göz ardı edilmemeli ve iletişim planlarına mutlaka dahil edilmelidir.