Dijital pazarlama bütçesi nasıl etkili kullanılır?

Dijital pazarlama bütçesi nasıl etkili kullanılır?

2020 yılına damga vuran koronavirüs pandemisi, tüm dünyayı hızla dijitalleştirmeye devam ediyor. Bu dönüşüm dalgası dijital pazarlama çalışamalarına da yeni bir boyut kazandırıyor. Araştırmalara göre, son 5 yıldır markaların %95’i dijital pazarlama bütçelerini artırmaya başladı. 2021’e dair öngörüler ise her 10 pazarlamacıdan 9’unun dijital pazarlama çalışmalarına ayırdığı bütçeyi artıracağı yönünde. Pazarlama uzmanlarının dijital pazarlama bütçesi için ayrılmasını önerdiği ideal oran ise yıllık gelirin %7’si ile %15’i arasında değişiyor. Peki, bu dijital pazarlama bütçesi nasıl etkili kullanılır? Gelin, bu sorunun yanıtına birlikte bakalım.

Teknoloji çağının en etkili pazarlama türlerinden biri olan dijital pazarlama; e-posta, sosyal medya, içerik pazarlaması, arama motoru optimizasyonu gibi pek çok yöntemi kapsar. Bu nedenle karmaşık görünse de tüm bu stratejiler günümüzde markalar için hayati önem taşır. Tüketicilerin satın alma deneyimleri çok kanallı bir yapıya dönüşürken, pazarlamacıların akıllarındaki soru işareti ise bütçenin hangi kanal ve strateji üzerine yoğunlaştırılacağıdır. Oysa 5 temel adımı izleyerek dijital pazarlama stratejinizin başarılı olmasını sağlayacak bir bütçe oluşturmak mümkün. İşte dijital pazarlama bütçesini etkili kullanmak için izlenmesi gereken 5 adım:

1) Pazarlama hedefinizi netleştirin

Etkili bir dijital pazarlama bütçesi planlayabilmek için atılması gereken ilk adım, önünüzdeki yılki hedeflerinizi netleştirmektir. Bu hedef web sitenizin trafiğini artırmak, lead toplamak, daha fazla takipçi kazanmak, marka bilinirliğini artırmak, arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltmek veya dönüşüm oranınızı artırmak olabilir. Odak noktanızı belirlemek, kullanacağınız dijital pazarlama yöntemleri hakkında karar vermenizi kolaylaştırır. Unutmayın, kısıtlı kaynakları en etkin şekilde kullanmayı hedefliyoruz, bu nedenle her şeyi yapmak mümkün olamaz. Bu noktada pazarlama hedeflerini aylık, çeyreklik veya yıllık olarak netleştirmek oldukça önemli.

2) Geçmiş sonuçlarınızı analiz edin

Yeni hedeflere doğru ilerlerken geçmişte yaptığınız çalışmaları analiz etmek, yatırım yaptığınız kanalların performanslarını ölçmek, bu kanallarda hangi yöntemleri kullandığınızı, harcamalarınızı, aldığınız geri dönüşleri, hangi stratejilerinin etkili hangilerinin başarız olduğunu görmek çok önemlidir. Bu sayede dijital pazarlama stratejiniz kapsamında kullanacağınız dijital pazarlama yöntemlerinden bir kısmını planınızdan kaldırmayı veya onlara ayırdığınız bütçeyi azaltmayı düşünebilir, kimi dijital pazarlama yöntemlerine daha fazla yatırım yapabilirsiniz. Ancak dijital pazarlama ekosisteminin zorunluluklarını da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, 2020’de SEO çalışmalarınız planladığınız gibi sonuç vermemiş olabilir. Yine de arama motoru optimizasyonu, dijital pazarlama çalışmalarının etkili olması için şarttır. Bu nedenle SEO’yu dijital pazarlama bütçenizden çıkarmak değil, eksikleri ve iyileştirilmesi gerekenleri saptama yoluna gitmelisiniz.

3) Kullanacağınız dijital pazarlama yöntemlerine karar verin

Dijital pazarlama bütçesi belirlenirken, ağırlıklı olarak SEO veya içerik pazarlamasının göz önünde bulundurulduğu düşünülür. Ancak önemli olan, çok kanallı bir tüketim deneyiminin hakim olduğu çağımızda ihtiyaçlarınınızı ve hedeflerinize tam anlamıyla cevap verecek birden çok kanalda aktif bir strateji yürütmektir. Bu kapsamda yalnızca arama motoru optimizasyonu ve içerik pazarlaması değil; video pazarlama, sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlama gibi yöntemler de etkili bir dijital pazarlama bütçesi için göz önünde bulundurulmalıdır.

4) Dijital pazarlama için kullanacağınız platformları seçin

Markanızın hangi platformlarda yer alacağını seçmek, etkili bir dijital pazarlama bütçesi hazırlamanın bir diğer kilit noktasıdır. Bu seçim, büyük ölçüde hedef kitlenize ve faaliyet gösterdiğiniz pazara bağlıdır. Her kanal için ayırmanız gereken bütçe farklı olacağından doğru analizlerle sunduğunuz ürün veya hizmete en uygun, hedef kitlenizin bulunduğu, güvendiği ve sık kullandığı platformları seçmeniz, bütçenin verimli kullanılması için de önemlidir. Bu noktada sosyal medya pazarlaması için yalnızca Instagram, Twitter, Facebook gibi belli başlı platformları değil, hedef kitleniz arasında popüler olan Tiktok veya Telegram gibi yeni platformları keşfederek analiz etmek ve dijital pazarlama bütçesine dahil etmek de söz konusu olabillir.

5) Pazarlama araçları ve yazılımlarını hesaba katmayı unutmayın

Etkili bir dijital pazarlama stratejisi yürütmek için pek çok araca ve yazılıma ihtiyaç vardır.  Bu nedenle dijital pazarlama bütçesi hazırlanırken, dijital pazarlama için kullanılacak yöntemlerin hangi teknik ihtiyaçları beraberinde getireceğini bilmek gerekir. Yatırım yapmanız gereken pazarlama araçları ve yazılımları, hedef ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda çeşitlenir. Temelde en önemlileri; sosyal medya pazarlama / yönetim yazılımları, e-posta pazarlama aracı ve video oluşturucular, CRM araçları ve grafik tasarım yazılımları gibi içerik oluşturma araçlarıdır. Tüm bu araçlar, dijital pazarlamaya ayırdığınız eforu maksimize etmenizi sağlayacaktır.