Chatbot Marketing Nedir?

Chatbot Marketing Nedir?

Teknoloji çağının bir sonucu olarak dijitalleşen kişilerarası iletişim, yalnızca sosyal hayatı değil tüketici davranışlarını da etkiliyor. Kişilerarası iletişimde mesajlaşmanın yükselişi, markaları da hedef kitleleriyle kurdukları iletişime günlük hayattaki alışkanlıkları entegre eden dijital pazarlama çalışmalarına yöneltiyor. Bunların başında ise Chatbot Marketing geliyor.

Chatbot Marketing; temelde Facebook Messenger, WhatsApp, Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarına bağlanan veya web sitelerine eklenebilen diyalog bazlı yapay zeka destekli chatbot’lar ile ürün ve hizmetlerin tanıtımından siparişlere, destek taleplerinden toplantı planlamaya diyalog bazlı tüm süreçlerin dijital olarak yürütülmesini kapsıyor. Peki etkili bir Chatbot Marketing için neler yapmak gerekiyor?

Etkili bir Chatbot Marketing için ipuçları

Markanızla ilgili sık sorulan soruları öğrenin

Chatbot’ların temel amacı, web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara tıpkı bir mağaza personeli gibi eşlik etmek ve ihtiyaçlarına anında cevap vermektir. Bu hizmeti dijital bir kullanıcı deneyimine dönüştürmek için öncelikle web sitenizi ziyaretçilerine sunduğunuz ürün veya hizmet ile ilgili ne gibi zorluklar yaşadığını, nelerle ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak istedikleri ve hangi noktalarda yardıma ihtiyaç duyduklarını bilmeniz gerekir. Bu sayede chatbot’un yanıt vermesi gereken soruları belirleyebilir ve anında çözüm sunan, aranan cevapları barındıran bir sanal asistan deneyimi oluşturabilirsiniz.

İletişimin kalıplarını belirleyin

Her ne kadar asistan olarak adlandırılırsalar da chatbot’lar yapay zeka temelli, yani insan öğretisiyle çalışan, tanımlanmış sorulara tanımlanmış yanıtları veren bir teknolojiye dayanır. Bu noktada oluşabilecek iletişim sorunlarının önüne geçmek için spesifik sorulara spesifik yanıtların verildiği bir diyalog anlayışı benimsemeniz gerekir. Bunun için chatbot ile yazışma başlatan kullanıcının açıklama seçimini sınırlayabilir, sıkça sorulan soruları çoklu seçenek olarak sunabilirsiniz.

Chatbotu’u ekipten bir birey olarak konumlandırın

Dijital pazarlama çalışmalarında chatbot’lar, müşterileri karşılayan, onlarla diyalog kuran ve davranışlarıyla kurum kültürünü temsil eden bir mağaza personeli gibi konumlanır. Bu nedenle tıpkı birey gibi bir isme sahip olmaları ve konuşma/yazı tarzlarının kuruma ve hitap ettiği kitleye göre belirlenmiş olması gerekir. Bu sayede ziyaretçilerin fiziksel bir mağazadaki güler yüzlü personel ile yaşadıkları müşteri deneyimi sanal ortama taşınabilir.

Verileri analiz edin

Dijital pazarlama çalışmalarının başarısı, elde edilen verilerle doğrudan ilişkilidir. Veri toplamak, potansiyel müşteri kitlesini daha iyi tanımak, sizin için en uygun olan dijital pazarlama stratejisini belirlemek ve doğru hedeflemeyi yapmak için önemlidir. Ancak veri talep etmek için de ayrı bir strateji geliştirmek gerekir. Bu noktada Chatbot Marketing, diyalog odaklı yapısıyla lead elde etmeyi kolaylaştırır. Chatbot’lar kullanıcılardan ad, yaş, mail, konum gibi bazı verileri paylaşmalarını isteyebilir ve bu sayede kişiselleştirilmiş bir etkileşim de yaratarak kullanıcı deneyimini zenginleştirilebilirsiniz.

Chatbot’u sürekli test edin

Ziyaretçilerinizin kullanımına sunacağınız chatbot’u öncesinde mutlaka test edin, yakın çevrenizin ve iş arkadaşlarınızın denemesini sağlayın. Böylece hem chatbot ile etkileşime geçecek kitlenin kullanıcı deneyimine dair fikir edinebilir hem de geribildirimlerle geliştirmeniz gereken kısımlara dair ipuçları edinebilirsiniz.

Dijital pazarlamada chatbot’ların avantajları

Zaman ve maliyet tasarrufu sağlar

Bir chatbot, işletmenizin daha az kaynak ve çabayla daha fazla müşteriye hizmet etmesini sağlar. İnsanlardan farklı olarak, chatbot'un maaşa ihtiyacı yoktur ve 7/24 çalışır, yani bir chatbot oluşturmak, tek seferlik bir yatırım gerektirir. Böylece hem zamandan hem maliyetten tasarruf edebilirsiniz.

Hızlı yanıt verir

Teknoloji çağının tüketicilerine bakıldığında hız önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada hızlı yanıt vermenin, sorunları hızlıca çözmenin ve hızlı hizmet sağlamanın giderek önem kazandığı söylenebilir. Anlık yanıtlarla ziyaretçilere destek veren chatbot’lar ise tüketicinin hız beklentisini karşılama noktasında büyük rol oynar ve müşteriler için olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlar. Doğru uygulandığı takdirde, marka imajını iyileştirir ve güven tahsisine katkı sunar.

Ödeme sürecini hızlandırır

Kullanıcıları farklı bir web sitesine taşımadan siparişleri tamamlamak için bir chatbot kullanabilirsiniz. Sipariş vermek ve doğrudan sohbette ödeme yapmak, müşterilerinizin sizden satın alması için daha az zaman ve çaba gerektirir. Bunun için gerekli olan tek şey para transferi hizmetlerini chatbot’a bağlamaktır. Sosyal ticaret olarak anılan ve kolaylıkla ödeme sistemi entegrasyonlarıyla bu adım atılabilir.

Analiz için veri sağlar

Chatbot'unuzun yardımıyla toplanan tüm veriler, size hedef kitlenizin ihtiyaçları ve tercihleri ​​hakkında bilgi verir. Söz konusu çıktılar aslında bir sonraki pazarlama sürecinin girdileri olarak size katkı sağlar. Bu verilerle, daha iyi finansal ve iletişim sonuçları elde etmek için Chatbot Marketing stratejinizi geliştirebilirsiniz.