Büyüme Odaklı Pazarlama Konusunda Markaları Başarıya Taşıyacak Stratejiler

Büyüme Odaklı Pazarlama Konusunda Markaları Başarıya Taşıyacak Stratejiler

Büyüme odaklı pazarlama, işletmelere sahip oldukları sanal varlıkların bilinirliğini artırma fırsatı veriyor. Tabii her pazarlama kampanyasında olduğu gibi web sitesinin ziyaretçi sayısını ya da ciroyu artırmak için kullanılan bu yöntemde de başarıyı yakalamak için bazı stratejilere önem vermek gerekiyor. İşte bunlardan birkaçı:

Kampanyanızda Sadece Satışa Odaklanmayın

Büyüme odaklı pazarlama kampanyası düzenleyen çoğu B2B işletme, varlığını korumak ve karlılığını maksimize etmek için satış yapmaya fazlasıyla odaklanıyor. Kampanyalarda, her ne kadar satış yapmak en önemli önceliklerden biri olsa da aslında hedef kitlenin bilgi ihtiyacını gidermeyi yapılacaklar listesinin birinci sırasına koymak daha iyi sonuç veriyor. Yakın dönemde yapılan bir araştırma, tüketicilerin de bu yönde hareket etmeye meyilli olduklarını doğruluyor. Araştırmaya göre bireylerin %93’ü, herhangi bir satın alma kararı vermeden önce yol gösterici nitelikte içeriğe ihtiyaç duyuyor.

Bu ihtiyacı karşılamanın en kolay yolu, içerik üretiminde satıştan ziyade kaliteye odaklanmaktan geçiyor. Üretim öncesi planlama yaparken hedef kitlenizi yaş, cinsiyet, meslek gibi farklı kıstaslara bağlı kalarak gruplara ayırabilirsiniz. Böylece her grubun en çok ihtiyaç duyduğu konulara yönelebilir ve onları satışa götürecek bilgiye kolayca sahip olmalarını sağlayabilirsiniz.

Verileri Düzenli Analiz Etmeye Önem Verin

Veri analizi, günümüzde tüm online pazarlama stratejilerinin olmazsa olmaz parçaları arasında başı çekiyor. Doğal olarak büyüme odaklı kampanyalarda da çeşitli yollar aracılığıyla potansiyel alıcılardan elde edilen verinin işlenmesi gerekiyor. Çünkü yalnızca bu sayede kampanya boyunca doğru kararları alabilmek ve harcamaları belirli bir düzeyin altında tutmak mümkün hale geliyor.

Hedef kitlenizin ilgisini çekecek ve onları satış yapmaya yönlendirecek kalitede içerik oluşturmak için kullanabileceğiniz birçok metrik bulunuyor. Ancak analiz aşamasında detaya çok fazla takılıp zaman kaybetmemek adına açılış sayfası dönüşüm oranları, görüntüleme süresi, yönlendirme trafiği, sayfada geçirilen zaman, e-posta açılış oranı gibi temel noktalara odaklanabilirsiniz. Ayrıca davranış akışı ve sosyal paylaşımları da düzenli olarak kontrol edebilirsiniz.

Bu noktalara yönelik elde edeceğiniz analiz sonuçları sayesinde potansiyel ve mevcut müşterilerinizin davranışları hakkında en net bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Böylece kampanyanızın hangi kısmında revizyon yapmanız gerektiğini zaman kaybetmeden öğrenebilirsiniz.

Kampanyanızı Geliştirmek İçin Testler Yapın

Kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik en önemli yöntemlerden biri olan A/B testleri, bir kontrol grubuna karşılık iki ya da daha fazla varyasyonun karşılaştırılarak hangisinden daha iyi sonuç alınacağının belirlenmesi sürecini kapsıyor. Dolayısıyla büyüme odaklı pazarlama kampanyalarında hedef kitleyi markaya yönlendirme konusunda hangi seçeneklerin daha iyi sonuç vereceğini belirlerken de bu testlerden faydalanılıyor.

A/B testlerini gerçekleştirebileceğiniz birçok ücretsiz araç bulunuyor. Bu araçları kullanarak öncelikle organik arama sıralamasında üst sıralara çıkmanızı ve tıklanma oranınızı artıracak başlık etiketlerini test edebilirsiniz. Daha sonrasında ise müşterilerinizi satın alma konusunda harekete geçirecek mesajlarla ilgili seçeneklere odaklanabilirsiniz.

Test aşamasında sayfa görsellerine, başlıklara ve formlara yönelik farklı çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. Zira en azından bir görselle desteklenmiş içerikler, salt metinden oluşanlara göre %96 daha fazla ilgi çekiyor. Başlıklar, ücretli arama sonuçlarına pozitif katkı sağlıyor. 4 ila 7 metin kutusuna sahip formlar ise kullanıcı deneyiminin yükselmesine yardımcı oluyor.

Hedef Kitlenizi Yönlendirmeye Odaklanın

Büyüme odaklı kampanyalar, doğaları gereği ancak pazarlama sürecinin tüm aşamalarına yansıdığı takdirde başarı getiriyor. Bunun için öncelikli olarak dönüşüm hunilerine odaklanmak gerekiyor. Çünkü bir müşterinin satın alma sürecinin hangi aşamasında olduğunu bilmek, ancak bu şekilde mümkün hale geliyor.

Potansiyel müşterilerin satın alma sürecinde hangi aşamada olduklarını öğrendikten sonra bir sonraki aşamada içerik takvimi oluşturabilirsiniz. Böylece ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi satın alma sürecinin herhangi bir aşamada kararsızlık yaşayan bireyler üzerinde ikna etme gücünüzü çok daha kolay biçimde artırabilirsiniz. Sitenizdeki içeriğin tam da istediğiniz sonucu vermesi için üretime geçmeden önce hedef kitlenizden bilgi almayı düşünebilirsiniz. Üstelik farklı kriterlere göre belirlenmiş gruplara anket tarzı çalışmalarla fikirlerini sorduğunuzda, onların marka ile bütünleşmelerini sağlayabilirsiniz.

Organik ve Ücretli Arama Stratejilerinizi Dengeleyin

Markanızı büyütmeye odaklı bir dijital kampanya hazırlığı içerisindeyken, çoğunluk gibi siz de ücretli veya organik arama sonuçlarına ağırlık verebilirsiniz. Ancak bu şekilde, etki alanınızı yalnızca belirli ölçüde genişletme fırsatı bulabilirsiniz. Bunun yerine iki seçenek arasında denge kurma yoluna gittiğinizde ise hedeflediğiniz yatırım getirisine rahatça ulaşabilirsiniz.

Markanızın etki alanını genişletmeye yönelik kampanyanızın iki önemli parçası arasındaki dengeyi sağlamak için hareket planınızın merkezine ürettiğiniz içerikleri yerleştirebilirsiniz. Blog içeriklerinizi, ürün detay sayfalarınızdaki açıklamaları ve sosyal medya paylaşımlarınızdaki anahtar kelimeleri, reklam metinlerinizde kullanarak bütünlük elde edebilirsiniz.

Tabii bu arada fazladan harcama yapmamak ve her iki arama sıralamasında da hedeflediğiniz konuma hızlı biçimde yükselmek amacıyla negatif anahtar kelime çalışması yapmayı sakın unutmayın.

Yeniden Pazarlamaya Önem Verin

Büyüme odaklı pazarlama kampanyası kapsamında ücretli arama stratejileri oluştururken anahtar kelime ve reklam grupları çalışmaları yapmak dışında yeniden pazarlama özelliğinden yararlanabilirsiniz. Online reklamcılığın en güçlü silahlarından biri olan bu özellik sayesinde form doldurma, üyelik ya da satın alma işleminin herhangi bir aşamasında kararsız kalmış bireylerin markanızı her daim hatırlamalarını mümkün kılabilirsiniz.

Yeniden pazarlama ile reklam kampanyalarına ayırdığınız bütçeyi dengeli kullanma fırsatı bulabilirsiniz. Çünkü Google AdWords ve sosyal medya reklamlarına özgü bu özellik, tıklama başına maliyet ile kıyaslandığında çok daha ekonomik bir yöntem olarak öne çıkıyor. Hedef kitle üzerindeki gücünüzü artırmanızı sağlayacak yeniden pazarlama özelliğini, web sitenizin ilgili sayfalarına bir dizi kod yerleştirerek kolaylıkla aktif edebilirsiniz. Böylece çerezler yoluyla kullanıcı verileri üzerinde tam kontrol sahibi olabilirsiniz.

Markanız İçin Bir Hikâye Oluşturun

Online bir marka oluşturmanın ve büyütmenin en iyi yolları arasında hikâye anlatmak yer alıyor. Çünkü özgün ve etkileyici hikâye ile pekiştirilmiş bir marka, tüketicinin çok daha fazla ilgisini çekiyor. Ancak hikâyeyi hedef kitleye anlatırken doğallığı asla elden bırakmamak gerekiyor. Çünkü tüketicilerin %45’i satış hedefini açıkça belli eden markalardan uzak durmayı tercih ediyor. Bir başka araştırma ise şeffaflığın müşteri sadakati için bir hayli gerekli olduğunu ortaya koyuyor.

Hikâyede, markanın faaliyete başladığı ilk günden şimdiye kadarki süreçte yaşanılanları hedef kitlenize aktarabilirsiniz. Hatta daha samimi bir hava oluşturmak adına yapılan hataları ve bunlardan çıkarılan dersleri paylaşma yoluna gidebilirsiniz.

Farklı Satış Tekniklerinden Yararlanın

Büyüme hedefindeki birçok marka, işe güvenli gördükleri klasik satış teknikleri ile başlıyor. Ancak siz, büyüme odaklı pazarlama kampanyanızda farklı bir yol haritası benimseyerek çeşitli satış tekniklerini harmanlayabilirsiniz. Bu yöntemle tüketiciye daha doyurucu deneyimler yaşatma olanağı bulabilirsiniz.

Daha etkili sonuçlar almak için benimseyebileceğiniz satış tekniklerinin başında “Upselling” ve “Downselling” geliyor. Özellikle fast food zincirlerinin yoğun biçimde kullandığı Upselling yönteminde, tüketiciyi almak istediği ürün ya da hizmetin bir üst seçeneğine yönlendirmek amaçlanıyor. Bu yöntemde başarılı olmak için fiyat aralığını iyi belirlemek, sadece belirli ürünleri öne çıkartmak ve müşteriyi ikna edebilmek için hediye kuponu gibi aktivitelere yönelmek gerekiyor.

Downselling ise daha çok piyasaya ileri teknoloji ve premium ürünler sunan firmalar tarafından tercih ediliyor. Yöntemin temel amacını, yüksek fiyatlı ürünleri satın alma gücüne sahip olmayan müşterilerden kazanç elde etme fikri oluşturuyor. Bu yöntemi benimseyen markalar, ana ürün grubuna yakın kalitede; ancak özellikleri daha düşük seçenekler sunarak pazar paylarını artırmaya çalışıyor.