Bir dijital pazarlama aracı olarak LinkedIn

Bir dijital pazarlama aracı olarak LinkedIn

2020 itibarıyla dünya genelinde 630 milyondan fazla kullanıcısı bulunan LinkedIn, profesyoneller tarafından iş bağlantıları kurmak için kullanılan bir sosyal ağdır. Bu platformda özgeçmişleri yani kariyer deneyimleri ile yer alan profesyoneller, pek çok sektörden bağlantılar edinerek networklerini genişletme, yaptıkları paylaşımlarla kitleleri ile etkileşime geçme ve hem kendileri hem de adına faaliyet gösterdikleri şirketler için önemli iş fırsatları yakalama imkanı bulurlar.

Araştırmalar LinkedIn için ne diyor?

  • Her 5 LinkedIn üyesinden 4’ü, profesyonel yaşamdaki kararlarınında LinkedIn’den etkileniyor.
  • LinkedIn kullanıcı kitlesinin satın alma gücünün, ortalama bir internet kullanıcısı kitlesinden 2 kat daha fazla.
  • Pazarlamacılar, B2B müşteri adayına yönelik çalışmalarda LinkedIn’i ilk sırada en güçlü sosyal ağ olarak nitelendiriyor.

Bu özellikleri ile dijital pazarlama için etkili bir araç olan LinkedIn’in gücü ise belki biraz pahalı bir mecra olmasından ötürü de çoğunlukla profesyoneller tarafından gözardı edilir. Oysa iş dünyasındaki yaygın kullanımı, dijital pazarlama çalışmalarında büyük yer edinmesini gerektirir. Bunun için ise güçlü bir LinkedIn profiline ihtiyaç vardır. Peki ama nasıl? İşte 5 önemli ipucu:

Güçlü bir LinkedIn profili için 5 ipucu

LinkedIn'i etkili bir pazarlama aracı olarak kullanmak için profilinizin çalışma alanınızla alakalı ve güncel olması, ilgili kişileri takip etmeniz ve LinkedIn'de kullanılacak tüm araçları bilmeniz gerekir. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Güncel olun

LinkedIn profilinizi güncel tutmak, sektördeki varlığınızı kanıtlamak için önemlidir. Bu basit yöntem, bağlantılarınızı bilgilendirir ve sizi sektördeki önemli bir kaynak olarak görmelerine yardımcı olur.

Portföy yükleyin

LinkedIn, hem kendi kariyeriniz hem de şirketiniz için bir nevi online vitrin görevi görür. Vitrininizi iyi değerlendirmek için başarılarınızı sergileyecek portföyünüzü LinkedIn'de paylaşın. Bunu yaparken anahtar kelimeleri unutmayın, içeriklerde kopyalamalara dikkat edin ve paylaşımlarınızda şirket sitenize trafik çekecek alakalı kavramlar paylaşın.

LinkedIn gruplarına katılın

LinkedIn, her mesleğe ve sektöre uygun sayısız gruba sahiptir. Bilgi alışverişine odaklanan sektörel tartışmalar açmak veya potansiyel müşterilere yönelik paylaşımlarda bulunmak hedef sektörleriniz ve bölgelerinizle ilgili grupları arayabilir ve bunlara katılabilirsiniz. Bu gruplar, müşterilerinizin ihtiyaçlarını daha iyi anlamanıza ve karşılamanıza yardımcı olacak endüstri trendlerini ve yenilikleri takip etme fırsatı sunar. Böylece diyaloglarınızı sıkı tutarak kendinizi sektörde gündem belirleyici olarak konumlayabilir, güvenilir bir bilgi kaynağı olabilirsiniz.

Blog gönderileri ve sunular paylaşın

Eğer bir blogunuz var ise bunu mutlaka değerlendirmeniz gerekir. Çünkü LinkedIn, profil sayfanıza bir blog eklemenize izin verir, böylece yeni gönderiler otomatik olarak profilinize göndererek sitenizin trafiğini artırmanıza yardımcı olur. Ek olarak iş yerinde bir sunum oluşturduysanız veya bir eğitim düzenlediyseniz geri bildirim almak, takdir toplamak ve başkalarının sizi sektörde alakalı bir kaynak olarak görmesine yardımcı olmak için bunları da LinkedIn'de paylaşın.

LinkedIn Pulse Kullanın

LinkedIn'in yayın platformu Pulse, erişiminizi genişletmek ve etkileşimi artırmak için etkili bir diğer yöntemdir. Pulse'ın amacı makale gibi uzun içerikleri doğrudan LinkedIn'de yayınlamaktır. Uzun içerikler, sektördeki konumuzu sağlamlaştırmada büyük etkiye sahiptir. Pulse'ta bir gönderi yayınladığınızda, ağınız otomatik olarak onları makale ve başlığıyla ilgili olarak uyaran bir bildirim alır, böylece durum güncellemelerinizde olduğu gibi, kullanıcılarınızı makalelerinize tıklamaya teşvik edebilirsiniz. Buna ek olarak, Pulse'ta yayınlanan makaleler hem LinkedIn içinde hem de dışında, yani arama motorlarında görünürdür. Bu da erişiminizi daha da artırmanıza yardımcı olur.

Gelişmeleri yayınlayın

Davet edildiğiniz ve konuşmacı olarak yer alacağınız etkinlikleri paylaşın. Böylece hem hedef kitleniz için yararlı olabilir hem de ilgi çekerek sektörünüzden daha fazla bağlantı toplayabilirsiniz.

Dürüst ve samimi olun

LinkedIn üzerinden hedef kitlenize seslenirken, kendiniz ve şirketiniz hakkında konuşurken dürüst ve samimi olun. Böylece olumlu tepkiler alır, bağlantılarınızın yakından takip ettiği bir isim haline gelebilirsiniz. Ve LinkedIn’i yalnızca kariyer, gelişim konuları için kullanın.

Dijital pazarlamada LinkedIn nasıl etkin kullanılır?

Artık LinkedIn profiliniz mükemmel olduğuna göre LinkedIn'i dijital pazarlama çalışmalarınız için bir araç olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Nasıl mı? Aşağıdaki adımların size yol göstereceğine eminiz!

Topluluk özelliklerinden yararlanın

LinkedIn, insanların belirli bağlantılarla etkileşime girmesine izin veren bir dizi topluluk özelliğine sahiptir. Bunlar, yeni bağlantılar yaratmada ve ilişkiler kurmada değerli olan etkileşimlerin oluşmasına yardımcı olur. Siz de topluluk özelliklerine katılarak kendinizi sektörde hedeflediğiniz şekilde konumlandırmada önemli adımlar atabilirsiniz. Gelin hızlıca topluluk özelliklerinin avantajlarına bakalım:

Gruplar - İlgi alanlarınızla ilgili gruplar oluşturun veya uzmanlık alanınızdaki diğer gruplara katılın. Bu, markanız ve hizmetlerinizle ilgilenen kişileri bulmanızı kolaylaştırır, ayrıca sektörünüz hakkında daha da fazla bilgi edinmek için de harika bir yerdir.

Cevaplar - İş bilginizi paylaşın; geri bildirim almak için sorular sorun, diğer insanların sorularını yanıtlayın veya sektörünüzdeki diğer kişilerle etkileşim başlatın. Bu sayede bağlantılarınıza yol göstererek güvenlerini ve takdirlerini kazanabilirsiniz.

Şirket Sayfaları - Rakipler hakkında bilgi edinmek, kendi performansınızı değerlendirmek ve güçlü ve zayıf yönlerinizi saptamak için önemlidir. Alanınızdaki şirketleri keşfetmek, yeni bir şirket profilini yayınlamak, ürünler ve hizmetler hakkında bilgi eklemek ve yeni iş fırsatları yakalamak için önemli bir yöntemdir.

Rakipler hakkında bilgi edinin

Rakipleri analiz etmek, güçlü ve zayıf yönlerinizi saptamak için önemlidir. Alanınızdaki şirketleri keşfedin, yayınladıkları gönderileri, ürün ve hizmetlerine yönelik çalışmalarını ve dijital aktivitelerini araştırın.

Potansiyel müşterilere ulaşın

Bir bağlantı ağıyla, potansiyel müşterilere ulaşmak çok daha kolaydır. LinkedIn üzerinde bu potansiyel müşterilerle bağlantınız yoksa, sizinle ortak bir bağlantıları olup olmadığına bakın. Bağlantılarınızdan birinin sizi bağlantılarından biri ile tanıştırabileceğini unutmayın.

Reklam yayınlayın

LinkedIn reklam vermenize olanak tanır. Şirketinizin reklama harcayacak kaynakları varsa, LinkedIn gibi hedef kitlenize nokta atışı yapabileceğiniz bir platform, hedef pazarınıza ulaşmanın da etkili bir yolu olabilir.

Sales Navigator Kullanın

LinkedIn Sales Navigator, doğru potansiyel müşterileri olabildiğince çabuk bulmaya ve dijital satışa odaklanan bir araçtır. LinkedIn’in gelişmiş arama filtrelerini kullanarak potansiyel müşteri listeleri oluşturmak için Sales Navigator’ın Lead Builder işlevinden yararlanabilir,  3.000'e kadar potansiyel müşteri kaydedebilir ve kaydettiğiniz herkesle ilgili gerçek zamanlı güncellemeler alabilirsiniz. Yani şirket güncellemelerinden veya haberlerde bireylerden veya şirketlerden bahsedildiğinde haberdar olabilirsiniz. Sales Navigator ayrıca, kişisel tercihlerinize göre uyarlanmış ve önceden kaydettiğiniz potansiyel müşterilere dayalı olası satış önerileri oluşturur. Profilinizi kimlerin görüntülediği ve ekibinizde kimin, sıcak tanıtımları kolaylaştırmak için potansiyel müşterilerinize bağlandığı gibi bilgiler, satışları artırma olasılığı daha yüksek olan anlamlı ilişkiler kurmanıza olanak tanır. Ayrıca arama veya e-postalardan daha yüksek yanıt oranları aldığı kanıtlanan InMail’leri bile potansiyel müşterilerinize gönderebilirsiniz. Böylece sosyal satış endeksinizi %20 artırabilirsiniz.

LinkedIn Sosyal Satış Endeksi’nden yararlanın

Bu basit stratejileri uyguladıktan sonra, LinkedIn'in Sosyal Satış Endeksini kullanarak etkinliğinizi ölçebilirsiniz. Satış Endeksi, profesyonel markanızı oluşturmak, doğru kişileri bulmak, içgörülerle etkileşim kurmak ve ilişkiler inşa etmek gibi adımlarda ne kadar başarılı olduğunuzu analiz eden hızlı ve kolay bir ölçüm aracıdır. İlerlemenizi haftalık olarak grafiklendirebilir ve kendinizi hem sektörünüzdeki hem de ağınızdaki insanlarla kıyaslayabilirsiniz.

Verileri analiz edin

LinkedIn, içeriğinizin etkisini gösteren kendi analitik yeteneklerine sahiptir. Rakiplere karşı nasıl sıraladığınızı kontrol edin ve içeriği buna göre optimize edin. Böylece hedef pazarınıza uygun daha iyi içerikler geliştirebilirsiniz.