Lead üretmek için 7 strateji

Lead üretmek için 7 strateji

Günümüzde yeni satışlar yaratmanın en etkili yolu lead toplamaktır. Lead toplamak, temelde potansiyel müşterilerin adı, soyadı, e-posta, telefon, şirket ve unvan gibi bilgilerine kendi istekleri dahilinde erişmektir. Sonrasında bu veriler, söz konusu kişileri kazanmaya yönelik dijital pazarlama yöntemlerinde kullanılır. Peki lead toplamak için nasıl bir yol izlemek gerekiyor? İşte karşınızda lead yaratmak için 7 strateji!

Bugün, pazarlamanın teorik temeli değişmemiş olsa bile, pazarlama faaliyetlerinin etkinliği büyük ölçüde dijital platformlara bağlı. Sunulan bir ürün ya da hizmete ilgi göstermesi muhtemel kitlenin çevrimiçi ilgi alanlarını ve davranışlarını bilmek, haklarında bilgi toplamak ve satın alma sürecini başlatacak kişiselleştirilmiş kampanyalar geliştirmek gerekiyor. Tüm bunları başarmanın yolu ise belli başlı lead toplama stratejilerini izlemekten geçiyor. Şimdi gelin, onlar hangileriymiş birlikte bakalım!

1) Talep ve iletişim formlarına alan açın

Talep ve iletişim formları, dijital pazarlamada en yaygın kullanılan lead toplama yöntemlerinden biri. Sitenin "iletişim" sayfasının etkisizliği artık pek çok çalışma neticesinde ortaya konduğu için şimdilerde ana sayfa veya ürün/hizmet sayfası gibi internetsitelerinin en yoğun trafik alan sayfalarına konumlandırılan formlardan yararlanılıyor. Çünkü bu formlar ziyaretçilerinizin talep ve sorularına yanıt verirken, iletişim bilgilerini de almanıza da olanak tanıyor!

2) Sohbet robotlarını iletişimin bir parçası haline getirin

Ürün veya hizmetlerinizle ilgilenen insanları birer müşteriye dönüştürmek için yapmanız gereken ilk şeylerden biri güvenlerini kazanmaktır. Bunun yolu da diyalog kurmaktan geçer. Ziyaretçilerinizin internet sitenizde gezinirken akıllarına herhangi bir soru takıldığında anında iletişime gelebilecekleri bir muhatap bulabilmeleri çok önemlidir. Tam da bu noktada karşımıza çıkan sohbet robotları (chatbot), hem diyalog başlatmak hem de iletişim bilgilerini edinmek konusunda büyük bir yardımcıdır. Sohbet robotları daima erişilebilir olmalı ancak müdahaleci bir tavır sergilememelidir. Yani sürekli orada olduğunu hatırlatan bir pencereden ziyaretçiye el sallaması, tıpkı mağazada gezinirken desteğe ihtiyacınız olmamasına rağmen sürekli arkanızdan yürüyen bir satış temsilcisi kadar rahatsız edici olabilir!

3) Harekete geçirici mesajlardan (CTA) yararlanın

İnsanların bilgilerini paylaşmaları için zaman zaman teşvik edilmeleri gerekebilir. Buradaki teşvikten kasıt, elde edecekleri kazanımları hatırlatmaktır. CTA olarak kısaltılan “Call to Action” yani harekete geçirici mesajlar, bu hatırlatmayı yaparak lead toplamayı kolaylaştırması bakımından önemlidir. CTA, potansiyel müşterilere sunulan avantajların bir nevi habercisidir. “Kayıt ol”, “İndirimden yararlan” veya “E-kitabımızı ücretsiz indir” gibi mesajlar, bilgilerini sizinle paylaşması için ziyaretçilerebir neden sunar.

4) Her derde deva SEO’yu unutmayın!

Olası satışları artırmanın en iyi yollarından biri de dijital pazarlamanın hemen hemen her adımında karşılaştığımız Arama Motoru Optimizasyonu, yani SEO’dur. SEO’nun amacı,

arama motoru sorgularından gelen organik trafiği artırmaktır. Bunu başarmak için elbette internet sitesini optimize etmek, arama motorlarının sonuç sayfasındaki sırasını yukarılara taşıyacak doğru anahtar kelimeleri belirlemek ve buna uygun internet sitesi metinleriyle blog veya içerikler oluşturmak gibi pek çok adımın izlenmesi gerekir. Bu sayede en doğru kitleyi çekerek hedef kitlenizin profilini analiz edebilirsiniz.

5) Lead mıknatıslarının gücünü keşfedin

Lead mıknatısları, belirli bir konu hakkında internette bilgi arayanların ilgisini çeken içerik ve olaylara verilen isimdir. Mıknatıslar, hedef kitlenin özelliklerine göre değişiklik gösterir. Ücretsiz bir e-kitap, video eğitimi, online kurs, podcast, infografik veya katılımın ücretsiz olduğu bir webinar (web semineri) mıknatıs olarak konumlandırılabilir. Kısacası, bir internet sitesini ziyaret edenleri oradan ayrılmaya ikna edebilecek herhangi bir malzeme,lead mıknatısı görevi görür. Bu sayede katılım listeleri ve abonelikler gibi pek çok lead kaynağı elde edilebilir.

6) FOMO’yu avantaja çevirin

Fear of Missing Out kavramının kısaltması olarak karşımıza çıkan FOMO, Türkçe karşılığıyla gelişmeleri, yani olan biteni kaçırma korkusudur. İnsanlar, ilgili oldukları konularda güncel bilgilere erişmek, gündemi kaçırmamak ister. Örneğin sektör temsilcileri için sektörde neler olduğu, sektör oyuncularının ne gibi yatırımlara imza attığı gibi gelişmeler önemlidir. Aynı şekilde söz konusu bir ürün veya hizmet olduğunda hem mevcut kullanıcıların hem de kullanıcı adaylarının ilgisini çekecek güncel haberler, olaylar

blog, sosyal medya postu, mailing gibi yöntemlerle duyurulur. Bu tarz içerikler oluşturarak FOMO’yu avantaja çevirebilir, sunduğunuz ürün veya hizmete en yakın kitleyi ve bu kitlenin özelliklerini kolayca saptayabilirsiniz.

7) Dijital izlerin peşinden gidin

İyi bir SEO ve iyi kurgulanmış bir içerik pazarlamasıyla nitelikli leadler toplamak, şüphesiz zaman alacaktır. Bu nedenle, daha hızlı ve somut sonuçlar elde etmek için reklam kampanyalarına başvurulabilir. Kısa vadede yüzleri güldürecek dönüşler getirse de uzun vadede sürdürülebilir bir yöntem olmadığını unutmamak şartıyla elbette…Peki kampanyalar lead toplamaya nasıl yardımcı oluyor? Tıklama Başına Ödeme (PPC) veya Ödemeli Reklamcılık olarak da bilinen yöntemle oluşturulan kampanyalar, verdiğiniz reklama tıklayan, yani dijital iz bırakan müşterileri yakalamanıza imkan verir. Hangi ülkede yaşadıklarından cinsiyetlerine ve yaş aralıklarına, kullandıkları cihazlardan olası ilgi alanlarına pek çok konuda fikir sahibi olabilirsiniz.