Sosyal Medya Pazarlaması ile Lead Toplamak İçin 5 Strateji

Sosyal Medya Pazarlaması ile Lead Toplamak İçin 5 Strateji

Dijital çağı aşılması güç bir dağ olarak görmeyen yöneticiler ile genç girişimleri tenzih ediyoruz ancak günümüzde liderlik vasfını taşıyan nesil, sosyal medya ve sosyal medya pazarlamasını genellikle hafife alıyor. Oysa sosyal ağlar, özellikle pazarlama faaliyetlerinin başarısında kilit rol oynuyor. Üstelik lead (müşteri adayı) toplamak için de derya deniz misali bir ortam sunuyor. Anlayacağınız şirketiniz ister B2B ister B2C iş yapsın, 2021 yılında kendinize potansiyel müşteriler arıyorsanız, sosyal medya kanallarını pazarlama stratejinizden çıkarmanız mümkün değil! Sebebi ise çok basit: Çünkü sosyal ağların milyonlarca abonesi var! Ancak hepsi sizin müşteriniz olmayacak elbette. O zaman bu aboneler arasındaki müstakbel müşterilerinize nasıl ulaşacaksınız? İşte karşınızda, sosyal medya pazarlaması ile lead toplamak için 5 strateji!

Sosyal medya pazarlaması, markanızın hedef kitlesiyle etkileşim kurmasına olanak tanır. Bu sayede hem hitap ettiğiniz kişileri daha yakından tanır, hem de ihtiyaçlarını daha iyi anlarsınız. Dahası, bu kişilerin bilgilerini edinebilir, yani lead toplayabilir, her biriyle doğrudan iletişim kurma fırsatı yakalayabilirsiniz. Şimdi gelin, sosyal medya pazarlaması ile bunu nasıl yapacağınıza bakalım.

1) Reklamlarla potansiyel müşteriler oluşturun

Sosyal platformlarda reklam vermek, sosyal medya pazarlaması denince akla gelen ilk yöntemlerden biri. Söz konusu sosyal medya pazarlamasıyla lead toplamak olduğunda ise reklam vererek uzun bir yolculuğun yalnızca ilk adımını attığınızı unutmayın. Çünkü sosyal medyada vereceğiniz reklamlar, ulaşmak istediğiniz kitleyi nerelerde bulabileceğiniz hakkında size fikir veriyor ve benimsediğiniz stratejinin sağlamasını yapmanıza olanak tanıyor. Algoritmalar, kullanıcılar tarafından yapılan aramalarla ilgili içeriği gösterebiliyor ve böylece karşılarına ilgi alanlarına uygun reklamları çıkarabiliyor. Siz de bu şekilde potansiyel müşteriler oluşturmak için kullanıcıların ilgi alanlarına göre hedeflemeler yaparak sosyal medya platformlarının çoğundan yararlanabilir, hangilerinin sizin için daha etkili olduğunu saptayabilir ve reklam kampanyalarından alacağınız sonuçlara göre, potansiyel müşterilerinizin profillerini çıkarabilirsiniz.

2) Sosyal medyada yarışmalar düzenleyin, hediyeler verin

Hediyeleri herkes sever :) Dolayısıyla sosyal medyada ödüllü bir yarışma düzenlemeyi ve bir çekiliş yapmayı düşünmenizi öneririz. Böylece insanları sosyal medya platformlarında hediye talep formunu veya yarışmaya kayıt formunu doldurmaya ve paylaşmaya teşvik edebilir, hem lead toplayabilir hem de doğal bir WOM (Word of Mouth) yani ağızdan ağıza pazarlamaya ortam hazırlayabilirsiniz. Topladığınız leadleri e-posta pazarlamasıiçin kullanabilir, potansiyel müşterilerinizi özel kampanyalarınızdan veya sunduğunuz ürün veya hizmetlerden haberdar edebilirsiniz.

3) Etkileşimi artıracak anketler hazırlayın

Potansiyel müşterilerinizin ürün / hizmetinize ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek ister misiniz ya da ürün / hizmetinizi nasıl iyileştireceğinizi anlamak? O halde onlara fikirlerini sorun! Potansiyel müşterileriniz yeni gelişim alanları konusunda size rehberlik edebilir. Buna alan açmanın en iyi yolu ise anketler hazırlamaktır. Sosyal medyada katılıma açacağınız anketlerle, hem potansiyel müşterilerinizin görüşlerini hem de e-posta, telefon gibi iletişim bilgilerini alabilirsiniz. İnsanlar genellikle kendilerine soru sorulmasından ve fikirlerinin alınmasından hoşnut olurlar. Ancak bu her zaman yeterli olmayabilir ve katılımı artırmak için teşvik edici kimi unsurlardan yararlanmak gerekebilir. “Ankete katılarak premium hizmetimizden 3 ay ücretsiz yararlanabilirsiniz” diye önermek gibi. Böylece potansiyel müşterilerinizi birer müşteri haline getirebilir, anket sonuçlarını ürün veya hizmetlerinizi geliştirmek için değerlendirebilir ve sadık bir takipçi kitlesi oluşturabilirsiniz. Küçük ama önemli bir not: Anket sonuçlarından yola çıkarak aldığınız kararlar veya geliştirdiğiniz özellikler konusunda müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize geribildirim yapmayı unutmayın!

4) Potansiyel müşterilerilerinizi satışlarınıza ortak edin

Ortak amaçlar gütmek, potansiyel müşterileri kazanmada en etkili yollardan biridir. Peki, nasıl amaçlardan söz ediyoruz? Elbette kâr elde etmekten! Örneğin sitenizde WordPress gibi bir altyapı kullanıyorsanız, ürün / hizmetinizi tanıtmak isteyen kullanıcıların, tavsiye bağlantısı aracılığıyla satış yüzdesi alacağı bir sistem oluşturabilirsiniz. Bu bağlantıyı bir takma adla kişiselleştirilebilir, sosyal medyada paylaşılabilir ve izlenebilir (track) hale getirebilirsiniz. Daha somut bir örnekle anlatmak gerekirse; XYZ şirketinin kendi geliştirdiği bir yazılımı online olarak aylık 200 TL karşılığında kullanıma açtığını varsayalım. Şirketin internet sitesi, yönlendirme bağlantılarından yapılan her satış için%10 indirim veya komisyon tanımlayan bir sisteme sahip olsun. İşte bu, potansiyel müşterilerinizi birer müşteriye dönüştürmek için önemli bir teşviktir. Böylece yeni müşteriler kazanırken, kimlerin referansıyla geldikleri ve sahip oldukları diğer bağlantılar gibi pek çok bilgi edinebilir, bunları pazarlama çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

5) Sosyal medya hesaplarınızdan canlı yayın veya webinarlar yapın

Hedef kitlenizle doğrudan etkileşim kurmak, onlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak demektir. Sıklıkla aktif oldukları sosyal medya platformlarında yapacağınız canlı yayın ve webinarlar, hem karşılarında gerçek bir muhatap bulmaları hem de sizi tanıyarak güven duymaları için bire birdir. Sorularını yanıtlayarak ve geribildirimlerini toplayarak ürün / hizmetleriniz hakkında farkındalık oluşturabilirsiniz. Faaliyet gösterdiğiniz sektörde markanızı bilinir hale getirme ve referans noktası olarak konumlandırma fırsatı da elde edersiniz. Daha da önemlisi, canlı yayın veya webinar için hazırlayacağınız kayıt formları, lead toplamak için biçilmiş kaftandır. Katılım listelerinden toplayacağınız bu leadleri bir sonraki canlı yayına veya webinara davet etmek için kullanabilir, müstakbel müşterilerinizi kolayca bulabilirsiniz.