2021 Dijital Pazarlama Trendleri

2021 Dijital Pazarlama Trendleri

Tüm dünyada hem insanların yaşam biçimlerini hem de sektörlerin dinamiklerini deyim yerindeyse altüst eden COVID-19 salgını, son yıllarda daha da yükselen dijital dönüşüm dalgasına devasa bir ivme kazandırdı. Yüz yüze yapılan tüm sosyal faaliyetler dijital ortamlara taşındı, alışveriş deneyimi online’a taşındı, iş yapış şekilleri dijitalleşti, uzaktan çalışma çağın yeni normali haline geldi.  Bu durum, şirketleri de pazarlama faaliyetlerinde dijitale daha fazla ağırlık vermeye yöneltti. Aşıya rağmen 2021 yılında da aramızda olmaya devam edecek koronavirüs pandemisi, şüphesiz dijital pazarlama stratejilerini de yeniden belirleyecek. Peki, bu yıl dijital pazarlamayı neler bekliyor? İşte, 2021 dijital pazarlama trendleri.

Etkileşimin anahtarı sosyal CRM

Pandemi, insanların dijital ortamlarda geçirdikleri zamanı artırırken internette ürünlere ve markalara dair yapılan aramaları çeşitlendirdi. Bu durumun pazarlamacılara verdiği en önemli ders, dijital çağda etkileşimin, müşteriyi elde tutmada hayati önem taşıdığı oldu. Pandemi boyunca müşteriyle etkileşimin en yoğun olduğu alanların başında ise sosyal medya mecraları geldi. Özgün içerik planlarıyla yapılan düzenli gönderilerin, müşteri yanıtlarını izlenebilir ve yönlendirilebilir hale getirdiği sosyal medya, 2021 yılında da markaların en yakın arkadaşları olmaya devam edecek. Sosyal CRM hiç olmadığı kadar önemli bir hale geliyor.

Lokal SEO revaçta

Salgının tüketici davranışlarında meydana getirdiği bir diğer değişiklik, bulaşma riski ile marka - ürün erişilebilirliğinin tercihlerde belirleyici hale gelmesi oldu. Yani, “Ne kadar yakınsa o kadar az risk alırım” diyen geniş bir tüketici kitlesi söz konusu. Bu durum, dijital pazarlama stratejilerine Lokal SEO’nun yükselişiyle yansıdı. 2021’de de tüketicilerin sahip olacağı uzaklık - risk kriterleri, dijital pazarlama çalışmalarında coğrafi olarak tanımlanmış bir hizmet bölgelerinin önemini artıracak. Çünkü işletmelerin "yakınımdaki" aramalarında görünmesi, hiç olmadığı kadar avantaj sağlayacak. Bu avantajı iyi kullanmak için yerel girişlerinizin çeşitli arama platformlarında doğrulandığından ve güncel olduğundan emin olmanız gerektiğini de not düşelim. Ayrıca araştırmaların da satın alma oranlarında coğrafi konumlarıyla sınırlı işletmeleri arayanların daha büyük paya sahip olduğunu gösterdiğini hatırlatalım.

Temas azalıyor, sesli arama güçleniyor

Pandeminin hayatımıza kattığı yeni alışkanlıklar da dijital pazarlama stratejilerinin şekillenmesinde etkili oluyor. Bunların başında ise hijyen geliyor. İnsanlar özellikle dışardayken olabildiğince az yere temas etmeye çalışırken, günün büyük bir kısmında temas halinde oldukları mobil cihazların hijyenine de daha fazla önem gösteriyor. Temastan kaçınma hali, internette yapılan sesli aramaları artırıyor. İnsanlar arama motorlarında yazarak arama yapmak yerine cihazlarına dokunmadan sesli arama yapmayı tercih ediyor. Hijyen kurallarının hayati önem taşımaya devam edeceği 2021 yılında da sesli aramanın yükselişe geçeceği aşikar.

İçeriklerin etkileşimlisi makbul

İçerik pazarlaması için ister web sitenizi ister sosyal medya hesaplarınızı kullanın, 2021 yılında içeriğinize değer katan şey, etkileşim düzeyi olacak. Gerek lead toplamanıza imkan veren gerekse müşterileriniz ile iletişiminizi güçlendiren etkileşimli içerikler, potansiyel müşterilerinizi kazanmanın da en etkili yolu haline gelecek. Etkileşimin bu denli önem kazanmasının altında ise elbette yine pandemi yatıyor. Bu süreçte insanların iletişim şekilleri hiç olmadığı kadar dijitalleştiğinden, marka ile yaşanan deneyimlerde de gözler interaktif ögeler arıyor. Değerlendirmeler, anketler, oyunlar, yarışmalar ve etkileşimli videolar ise 2021’de dijital pazarlama çalışmalarınızı güçlendirecek etkileşimli içerler arasında.

Müşteri segmentasyonu her zamankinden daha etkili

Hayatımıza yeni girmeyen ancak pandemiyle birlikte daha da önem kazanan bir diğer trend de hedefe yönelik nokta atışı dijital pazarlama taktiği olarak tanımlayabileceğimiz müşteri segmentasyonu. Onu pandemiyle birlikte bu denli öne çıkaran ise sağladığı verim ve maliyet tasarrufu. Çünkü bu dijital pazarlama stratejisinin temeli; büyük kitleler yerine yaş, demografi ve tüketim alışkanlıkları gibi özelliklerine göre segmente ederek, yani gruplayarak dar ama geri dönüş oranı en yüksek kitleleri hedef almak. Bu nedenle 2021’de yanımızdan ayrılmayacak.